26 Април, 2019
0.0197

Нокиа е во големи проблеми: Обвинувања за продажба на лични податоци на голема сила

Објавено во: Економија 22 Март, 2019

Нокиа е во центарот на скандал а властите во Финска објавија дека водат истрага против таа компанија поради можен неовластен пренос на лични податоци од корисниците во Кина.

Мобилните телефони на Нокиа како што се наведува се произведуваат под лиценца на финската компанија  HMD Global, која соопшти дека никакви податоци не се споделени со трета страна, иако го признала постоењето на софтверска грешка кај една серија на телефон, која меѓутоа е поправена, пренесе Ројтерс.

Финскиот омбудсман за заштита на личните податоци Реијо Арниоа за британската агенција рекол дека ќе истражи дали имало прекршоци поврзани за загрозување на личните податоци и дали постои законско оправдување за тоа.

Норвешкиот јавен сервис НРК известил за еден слуај на кршење на правата за заштита на личните податоци на моделот „Нокиа 7 плус“ кој го произвел ХМД. Таа компанија, како што се наведува, признала дека извесен број од тие модели им пратил податоци на кинески сервер.

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања