21 Октомври, 2021
0.0217

НОРВЕШКА ОД ДЕНЕСКА ГИ УКИНУВА СИТЕ АНТИ-КОВИД МЕРКИ: По 561 ден се враќаме на нормалниот живот, објави премиерката Солберг

Објавено во: Свет 25 Септември, 2021

Норвешките власти од денеска, во 16 часот попладне ги укинуваат сите анти-ковид мерки воведени поради епидемијата на корона вирусот. Објавувајќи ја веста, премиерката Ерна Солберг, рече дека е време Норвежаните да се вратат на нормалниот живот.

„Измина 561 ден откако ги воведовме најстрогите мерки во Норвешка во мирновременски период. Сега е времето да му се вратиме на нормалниот живот“, изјави Солберг.  

Укинувањето на рестриктивните мерки ќе им овозможат на спортските и културни институции да се вратат на работа со полни капацетите, а како и претходно ќе работат и рестораните и ноќните клубови.

„Накусо, ќе можеме да живееме како претходно. Сакам и да кажам: ви благодарам многу Норвешка“, порача премиерката Солберг.

Во Норвешка има голем опфат на вакцинација, најмалку со една доза од вакцината против  корона вирусот се вакцинирани 76 проценти од вкупното население, а 67 отсто се целосно вакцинирани.

Прва нордијска земја која ги укина сите мерки уште на 10-септември е Данска, а според податоците од данскиот Институт за јавно здравје оттогаш бројот на заразените во земјата постојано се намалува. Во Данска опфатот на вакцинација е 86 проценти од вкупната популација, сметајќи ги и децата од 12 години. 


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе