23 Октомври, 2019
0.0177

НОВ ЕКО ДАНОК ВО ФРАНЦИЈА: Засегнати се авиокомпаниите

Објавено во: Свет 10 Јули, 2019

Министерката за транспорт на Франција, Елизабет Борн сооптши дека земјата ќе воведе Еко данок за сите летови од Франција.

Министерката најави дека е планирано данокот да се вовоедува постепено, пренесуваат медиумите од регионот.

На одлуката за воведување еко данок се огласи и француската компанија „Ер Франс“. Според нив, овој данок компанијата ќе има дополнителен трошок од над 60 милиони евра годишно.

Француската влада пресметала дека по овој основ во буџетот би се слеале околу 180 милиони евр од наредната 2020 година.

Можеби ќе ве интересира

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

КАТАЛОНЦИТЕ НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ: Подготвија нова декларација за независност

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

EКСТРЕМИСТИ ГАЗЕА ПЕШАЦИ ВО ОСЛО: Повредени се бебиња

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

(ВИДЕО) ХАОС ВО ИТАЛИЈА: Невреме однесе два животи

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

Задутре Европскиот парламент гласа за резолуција за Македонија и Албанија

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви