05 Декември, 2019
0.0196

Нов интегрален леб со просо и црно семе на Жито Лукс дополнително збогатен со железо

Објавено во: Мои пари 19 Јули, 2019

Компанијата Жито Лукс во семејството специјални лебови го додаде  новиот интегрален леб, со просо и црно семе и просо кој е дополнително збогатен со железо. Една од главните причини поради која компанијата одлучи да го произведува овој леб е грижата за потрошувачите и можноста со своите производи коишто секојдневно се консумираат, да влијае на подобрувањето на здравјето на луѓето.

Добро е познато дека од сите минерали железото е најмалку застапено во нашата исхранаа е одговорно за повеќе витални функции во организмот. Како составен дел од хемоглобинот во црвените крвни зрнца, железото го пренесува кислородот од белите дробови до сите ткива во организмот. Црното семе во својот состав содржи железо, но лебот е дополнително збогатен со овој минерал со цел да им овозможи на сите кои се сочуваат со недостаток на железо да уживаат во вкусен и здрав оброк. Новиот интегрален  леб со просо и црно семе содржи големо количество железо, односно 2 парчиња содржат 20% железо од препорачаниот референтен дневен внес.

Жито Лукс е компанија – лидер во производството на леб и брашно во земјава. Со традиција постара од седум децении, континуирано ги следи светските трендови и иновации од областа на здравата храна. Со новиот интегрален леб со просо и црно семе  се прошири портфолиото на производи и изборот за оние кои се хранат здраво и внимаваат на состојките што ги внесуваат.


Можеби ќе ве интересира

Уличниот дефект на ул.Малешевска 67 во населба Драчево е саниран

Уличниот дефект на ул.Малешевска 67 во населба Драчево е саниран

Њујорк тајмс: Забраната на е-цигарите ќе направи повеќе штета отколку корист

Њујорк тајмс: Забраната на е-цигарите ќе направи повеќе штета отколку корист

РСС:Лажните вести и нелегалната миграција - главни безбедносни предизвици во ЈиЕ

РСС:Лажните вести и нелегалната миграција - главни безбедносни предизвици во ЈиЕ

ЕВН: Нашиот далекувод нема дефект, туку не доаѓа електричната енергија од МЕПСО

ЕВН: Нашиот далекувод нема дефект, туку не доаѓа електричната енергија од МЕПСО

Новата Opel Insignia сјае со новата генерација на IntelliLux LED® пиксел светло

Новата Opel Insignia сјае со новата генерација на IntelliLux LED® пиксел светло

Екоцентар 97 со појаснување околу работата за активностите во рамки на Охис

Екоцентар 97 со појаснување околу работата за активностите во рамки на Охис

Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

Telekom Electronic Beats Weekender: Подгответе се за продолжен викенд со клупска музика

„Медена земја“ со две нови признанија од Њујорк

„Медена земја“ со две нови признанија од Њујорк

РСБСП со апел: Вози паметно! Намали ја брзината и стигни безбедно до посакуваната дестинацијa

РСБСП со апел: Вози паметно! Намали ја брзината и стигни безбедно до посакуваната дестинацијa