20 Септември, 2020
0.0484

НОВ КЛАСТЕР ВО СКОПЈЕ: Шест штитеници од Геријатрија позитивни на ковид се хоспитализирани

Објавено во: Македонија 07 Август, 2020

Нов кластер на КОВИД-19 во Скопје е геријатриската установа во Ѓорче Петров, каде има 17 позитивни на коронавирусот, од кои тројца се од вработените, а останатите 14 се штитеници на домот за стари лица.

Како што дознава Фактор, шест од нив се еќе хоспитализирани, и тоа тројца во КОВИД Центарот 2, односно Козле, а другите тројца на Клиниката за инфективни болести. 

„Станува збор за многу возрасни пациенти, кои, дури и самите не можеле да кажат дали и какви симптоми имаат и дали треба да им се мери температура. Останатите позитивни во геријатриската установа‚ Ѓорче Петров' веќе се префрлени на еден оддел кој што е изолиран, а во меѓувреме се земени и брисеви за анализи за Ковид на останатите, односно и на вработените, и на другите штитеници. Овие денови се чекаат резултати“, вели упатен извор за Фактор. 

Според нашиот соговорник, геријатриските установи се многу критички точки во земјава, и иако велат дека се под строга контрола, никој не може да биде целосно сигурен за контактите на вработените, и дали во даден момент тие не би можеле да ја пренесат заразата.

„Во геријатриската установа Ѓорче Петров има 165 штитеници, за кои се грижат 18 доктори и повеќе од 30 медицински сестри, но, кога станува збор за КОВИД-19, Министерството за здравство наложи да им биде ставен на располагање и лекар од Инфективната клиника, и тоа за консултации, совети и слично“, вели нашиот соговорник.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија