18 Април, 2021
0.0264

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

Објавено во: Балкан 02 Март, 2021

Вонредна состојба со затворање на сите установи освен на аптеките, продавниците за храна и бензинските станици, предлага српскиот Кризен штаб откако во земјата се зголеми драстично бројот на новозаболени од коронавирусот. Епидемиологот Предраг Кон изјави денеска дека тоа е предлог на медицинскиот дел од Кризниот штаб и за РТС беше категоричен дека за ова решение нема алтернатива - инаку здравствениот систем ќе се распадне.

Тој оцени дека очекуван резултат од затворањето е целосно спречување на контактите.

„Мерките со ограничување на работното време на угостителските објекти какви што имавме за време на викендот не даваат резултат. Ние баравме многу поостро, сè да се затвори освен продавници за храна, аптеки и бензински пумпи, за да се разбере ситуацијата, не само да се разбере, туку и да се скрши синџирот на пренос, рече Кон.

Како што изјави, вонредната состојба нема алтернатива.

„Медицинскиот дел од Кризниот штаб не може да предложи на кој било друг начин, целата тежина на одговорноста мора да ја преземе целото општество, медицинскиот дел јасно знае дека оваа мерка е економски удар, но без оглед на тоа, станува збор за мерка што штити животи, и тоа мора да го кажеме отворено и јавно. Предлогот е незаштитените контакти да бидат забранети, во спротивно ќе се пукнеме и само тогаш ќе биде јасно што значи тоа кога ќе се расипе здравствениот систем,  предупреди Кон.

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци