26 Септември, 2022
0.0400

НОВ ПУТИНОВ ПРОПАГАНДЕН УДАР НА СРБИЈА И КАКО МОСКВА ГИ КОРИСТИ ВО ХИБРИДНАТА ВОЈНА СО ЗАПАДОТ - детална Блиц анализа

Објавено во: Балкан 11 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Дали Русија ја злоупотребува Србија за да ги оствари своите интереси - ова е прашањето што се поставува откако рускиот амбасадор во Белград за руските портали најави дека во Србија може да се отвори руска воена база?! Не е првпат Москва да ја гледа Србија за своја територија, каде се обидува да ги зголеми тензиите и да предизвика војна за свои интереси, оценуваат аналитичарите за Блиц.рс.

Од почетокот на војната во Украина на 24 февруари, Србија е под страшен притисок да се приклучи на санкциите на ЕУ против Русија, а засега таа е единствената европска земја, заедно со Белорусија, која не го сторила тоа. Но, како тоа да не и е доволно на Москва, таа повремено сака дополнително да ја означи Србија како „своја“ и тоа со прилично неодмерени изјави и постапки на нејзини функционери или пропагандни медиуми.

Еден од нив е порталот Лента.ру, кој е финансиран од руската Сбербанк. На тој портал шират дезинформации дека „во Србија може да се појави руска воена база која ќе извршува различни извидувачки задачи и ќе ја следи околината“.

Lentar.ru наведува дека за руската воена база во Србија зборувал и рускиот амбасадор во Белград Александар Боцан Харченко.

Како што изјавил Харченко, „создавањето руски воени бази во Србија е работа на таа суверена држава“ и додал дека „тоа е прашање и на самата Русија“.

- Што се однесува до заедничкиот хуманитарен центар, тој постои и функционира за одговор на кризи во случај на хуманитарна катастрофа - нагласил Харченко.

Рускиот амбасадор во Белград подвлекол дека Србија е пријателска земја и дека Белград „фундаментално ги отфрла антируските санкции“.

Дезинформации за време на формирањето на владата во Србија

Интересно, руските медиуми и функционери излегоа во јавноста со оваа дезинформација во време кога во Србија се одржуваат консултации за формирање на нова влада, која треба да добие мандат следната недела.

Формирањето нова влада во Србија секогаш е придружено со прашањето дали таа влада ќе биде „проевропска“ или балансирана во светло на сиот притисок на Западот врз Белград да и сврти грб на Москва поради инвазијата на Украина.

Исто така, се чини дека руската пропагандна машинерија ја стави „во поголема брзина“ токму во периодот кога малку „се намали“ западниот притисок врз Србија да воведе санкции кон Русија.

„Како да е во интерес на Кремљ Србија да биде трајно независна, а Западен Балкан постојано да е во тензична, военохушкачка атмосфера, па сега пуштаат соопштенија за наводно формирање руски воени бази кај нас?!“, пишува медиумот.

Повеќе детали на Блиц.рс.

Фото: EPA/MANDATORY CREDIT

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил