12 Декември, 2018
0.3329
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Нов рекорд: Оваа земја е светски лидер по број на убиства

Објавено во: Свет 10 Август, 2018

Минатата година е најсмртоносната година во историјата на Бразил, каде се убиени рекордни 63. 880 луѓе.

Најголема причина за зголемениот број на убиства е организираниот криминал, стои во извештајот на Бразилскиот форум за јавна безбедност, независна организација која анализира национални статистики, поврзани со криминалот.

Најголемата држава во Јужна Америка е светски лидер по број на убиства, каде во просек се убиваат по 14 луѓе дневно што е за 20 отсто зголемување за разлика од минатите години. Според извештајот, над 1. 000 жени се убиени во криминални дела од омраза.

Тие додаваат дека има и се поголеми полициски операции против нарко-банди, кои контролираат многу од бразилските фавели.

Можеби ќе ве интересира

Чиј агент бил Путин?

Чиј агент бил Путин?

(ВИДЕО) Напад на божиќен базар во Стразбур, има жртва

(ВИДЕО) Напад на божиќен базар во Стразбур, има жртва

KAKO Е МОЖНО: Живее во стан од 90 квадрати и плаќа само 300 евра

KAKO Е МОЖНО: Живее во стан од 90 квадрати и плаќа само 300 евра

Koj e најдобриот град за живот и зошто?

Koj e најдобриот град за живот и зошто?

Македонија една од земјите со најмалку новоинфицирани од ХИВ, Русија убедливо води

Македонија една од земјите со најмалку новоинфицирани од ХИВ, Русија убедливо води

„Жолтите елеци“ го притиснаа Макрон, еве што им вети

„Жолтите елеци“ го притиснаа Макрон, еве што им вети

НЕ Е ПУТИН, НЕ Е ТРАМП: Oва е личност на годината

НЕ Е ПУТИН, НЕ Е ТРАМП: Oва е личност на годината

Ова биле последните зборови на убиениот новинар Кашоги

Ова биле последните зборови на убиениот новинар Кашоги

Ова е град каде бесплатно се јаде од 19 до 21 часот

Ова е град каде бесплатно се јаде од 19 до 21 часот