30 Јули, 2021
0.0256

НОВ ШАМАР: Катар како изолиран остров

Објавено во: Свет 07 Јуни, 2017

Тајванската поморска логистичка компанија Евергрин и хонгконгшката OOCL го суспендираа бродскиот транспорт кон Катар, извести Ројтерс.

Тоа, како што оценува британската агенција е најнов знак на тровски протисок на таа земја, откако неколку арапски земји оваа недела ги прекинаа дипломатските врски со Доха.

Тајванскиот Евергрин, шестата најголема компанија на светот за контејнерски превоз соопшти дека „во светло на блокадата на Катар, го суспендирала бродскиот транспот за понатаму“.

Истовремено OOCL, седмата најголема бродска компанија на светот, наведува дека „како одговор на политичката клима во регионот, ги суспендирала своите активности кон и од Катар до понатаму“.

Најголемата бродарска компанија на светот, Мерск, во вторникот соопшти дека не била во состојба да превезе услуги до и од Катар поради невозможноста на префрлување на товарот преку пристаништето Џабел Али во Обединетите Арапски Емирати.

Неколку блискоисточни држави, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, Египет, и Обединетите Арапски Емирати, во понеделникот ги прекинаа дипломатските врски со Катар, обвинувајќи ја таа земја дека поддржува тероризам.

Можеби ќе ве интересира

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

По 179 дена е регистриран нов случај на коронавирусот во Пекинг

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ВИДЕО) СНЕГ И СТУД ВО БРАЗИЛ: Луѓето се маваа со топки и правеа снешко

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ИТАЛИЈА: Земјата ги „голта“ автомобилите

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

ЗЛОСТОРНИЧКИ СКАНДАЛ ВО САД: Дипломат во американската амбасада во Мексико дрогирал и силувал 23 жени

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

АЛЈАСКА ЈА ТРЕСЕШЕ ЗЕМЈОТРЕС ОД 8,2 СТЕПЕНИ: Вклучен алармот поради цунами на Хаваи

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

GOOGLE И FACEBOOK ЗА СВОИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО САД - сите што ќе работат во канцеларија мора да бидат вакцинирани

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

КОВИД ЌЕ ИСЧЕЗНЕ ДО ЕСЕН - Британија го достигна имунитетот на стадо, бројот на заразени опаѓа седум дена по ред

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

Светот ќе биде вакциниран кон крајот на 2024 година?

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто

СЗО потврди дека смртноста од коронавирусот се зголеми за повеќе од 20 отсто