21 Септември, 2019
0.0170

Нов скок на цената на нафтата: Дали повторно ќе се коригираат цените на нафтените деривати во државата?

Објавено во: Економија 19 Мај, 2019

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од Блискиот исток, поради зголемувањето на тензиите.

Цената на нафтата од северното море, тип „бренд“ порасна 43 центи на 73,05 долари за барел, објави агенцијата Блумберг и истовремено потсети дека овој тип на нафта минатата недела зајакна за околу 3%. Цената на американската „Лејк“ нафта порасна 60 центи на 63,47 долари за барел.

Американските санкции против Иран дополнително го намалија извозот на сурова нафта од членките на ОПЕК, што допринесе за дополнителен пад на понудата, која веќе беше и намалена по спогодбата за ограничување на спогодбата.

По настапувањето на периодот во кој РКЕ не донесе одлука за определување на највисоките цени, дел од домашните нафтени компании пристапија кон самостојно формирање на највисоките малопродажни цени на одделни нафтени деривати кои се достапни на нивните бензински станици.

Од почетокот на неделава дизелот на светската берза поскапе за 24 долари по тон, а бензините поскапеа за 27 долари по тон.  Шокантен е заклучокот дека само во еден ден нафтата поскапе за 14 долари по тон.

Дали со новонастанатата ситуација на светските берзи македонските граѓани треба да очекуваат нов скок на цената на горивата во државата? Доколку се анализираат фактите растот на цената е неминовен, останува да видиме какви чекори ќе се преземат од страна на институциите и нафтените компании.


Можеби ќе ве интересира

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

13 милиони евра од ЕБОР за побрз и полесен транспорт

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

Ова се топ пет професии со највисоки плати во земјава

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

СТАТИСТИКАТА ПОКАЖА: Се зголемила просечната плата во Македонија

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Почитувањето на човековите права е обврска на државата и на сите сопственици на бизниси, менаџери(-ки) и вработени

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

Анѓушев: Се чека согласност на сите за минималната плата

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

ЌЕ ВАЖИ ЗА ЖЕНИ СО 60 И МАЖИ СО 62 ГОДИНИ: Ќе работат по 6 часа

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Арцелор Митал стана дел од Либерти Стил на моќната ГФГ Алијансата

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Фондот за иновации првично одреди на кои 30 апликанти ќе им даде 5 милиони евра

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот

Тиквеш: На „тимбилдинг“ одат сите вработени, секој да изгради поцврста врска со производот