21 Октомври, 2021
0.0605

НОВ СКОК НА ЦЕНИТЕ: Еве колку ќе плаќаме за горивата во следните неколку дена

Објавено во: Економија 13 Октомври, 2021

Цените на горивата забележаа скок. Исходот од вчерашната одлука на РКЕ е да поскапат и бензините и дизелот.

Цените на бензините од полноќ се зголемија за два денари, а на дизелот и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за два и половина денари.

Тоа значи дека за ЕУРОСУПЕР БС - 95 ќе плаќаме 75,5 денари за литар, а за ЕУРОСУПЕР БС - 98  - 77,5 денари за литар. 

Од друга страна литар дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе чини 67,5 денари, а масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе биде 67 денари за литар.

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата