21 Октомври, 2021
0.4203

НОВ УДАР ЗА СЕБАСТИЈАН КУРЦ: Уапсена е клучната фигура во аферата што ја тресе Австрија

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2021

Во истрагата за корупција и поткуп против поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, денеска е упасена Забине Бајншаб, истражувач на јавното мислење. Поранешната асистентка на екс-министерка Софи Карманис е обвинета за фалсификување на истражувања во корист на Народната партија на Австрија (ОВП), чиј лидер е Курц, а потоа истото го пласирала и за пари во бесплатни весници.

Весникот „Кронен цајтунг“ пишува дека Бајншаб е уапсена, и таа е клучна личност во аферата за поранешниот австрискли канцелар во врска со лажните анкети на јавното мислење.

Во своето истражување, Курц отсекогаш бил прикажуван особено позитивно, за разлика од неговиот противник во борбата за лидерската функција во ОВП, Рајнхолд Митерленер, кој бил прикажан негативно.

Истражните органи се одлучија за предвремено апсење поради опасност од прикривање на доказите, бидејќи Бајншаб, непосредно пред претресот во нејзиниот стан, го избришала хард дискот од нејзиниот компјутер.


Можеби ќе ве интересира

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Новата мутација на делта сојот е детектирана и во САД

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Француската полиција трага по убиецот кој на маж му ја отсекол главата и му ја извадил утробата

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Русите добиваат платена неработна недела поради рекордот на починати од коронавирусот

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

Во Австралија паѓаше град со големина на грејпфрут

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

„AY 4.2“- ПОДВАРИЈАНТА НА ДЕЛТА СОЈОТ ДЕТЕКТИРАНА КАЈ 11-ГОДИШНО ДЕТЕ: Момчето патувало од Молдавија во Израел

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

НАЈНОВА ИТАЛИЈАНСКА СТУДИЈА: Вакцинираните умираат од ковид главно поради старост или поради тешка болест

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ВОЗАЧИ НЕДОСТИГААТ СЕГА И ВО САД - десетици бродови чекаат со недели да бидат истоварени

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ДАМАСК: Во експлозија на автобус загинаа 14 луѓе