26 Септември, 2022
0.0213

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ГО ПОГОДИ МЕКСИКО: Земјотресот од 6,7 степени според Рихтер е почувствуван и во Мексико Сити

Објавено во: Свет 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Земјотрес со јачина од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди денеска Мексико, неколку дена по силниот земјотрес во кој загинаа две лица, а беа оштетени стотици згради.

Жителите на главниот град Мексико Сити излегоа на улиците откако се тресеа зградите и се огласија сирените, јавува Ројтерс.

Градоначалничката Клаудија Шајнбаум рече дека засега нема извештаи за материјална штета.

Епицентарот на земјотресот, чиј интензитет првично го процени Геолошкиот институт на САД на седум степени, бил на длабочина од 27,7 километри.


Две лица загинаа, а 10 се повредени во силниот земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што во понеделникот го погоди западниот брег на Мексико.

Тој земјотрес се случи на ден кога Мексико беше погодено од два земјотреси во минатото.

Неколку стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес на 19 септември 1985 година, додека 350 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди Мексико на истиот датум во 2017 година.


Фото: Твитер

Можеби ќе ве интересира

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ИЛЈАДИ ЛУЃЕ ВО ЗАСОЛНИШТА: Петмина спасувачи загинаа на Филипините после тајфунот (ВИДЕО)

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

Која е Џорџа Мелони: Од пофалби за Мусолини до историски успех-најверојатно нова италијанска премиерка

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

MОЖЕБИ ВЧЕРА БЕШЕ БЛЕФ, ДЕНЕС Е РЕАЛНОСТ: Зеленски верува дека Путин би можел да употреби нуклеарно оружје?

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

РАЗГОВАРАВМЕ ДИРЕКТНО, ПРИВАТНО И НА МНОГУ ВИСОКО НИВО СО КРЕМЉ - секоја употреба на нуклерно оружје ќе има катастрофални последици за Русија

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

ПУТИН ПОТПИША ДЕКРЕТ СО КОЈ СТУДЕНТИТЕ СЕ ОСЛОБОДУВААТ ОД МОБИЛИЗАЦИЈА - еве што точно тоа значи

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

НАЈДОБРИ ГРАДОВИ ЗА ЖИВОТ - Виена повторно е на врвот на листата, еве кој град е на дното

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ГЕРМАНИЈА Е МИРНА ЗА ЗИМАВА - СИ ОБЕЗБЕДИ ГАС И ДИЗЕЛ - еве со која држава потпишаа договор за снабдување

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

ИМАМ ИЗБОР: ЗАТВОР ИЛИ ДА СТАНАМ УБИЕЦ - некои бегаат, а некои не можат да побегнат од мобилизацијата на Путин

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо

СОРАБОТНИЦИТЕ НА ПУТИН СО ПРВИ КРИТИКИ ЗА МОБИЛИЗАЦИЈАТА - регрутирани се мажи кои не се квалификувани за војска, тоа е неприфатливо