20 Октомври, 2021
0.0768

НОВА ДРАМА НА КОСОВСКО-СРПСКИОТ ПРЕМИН ЈАРИЊЕ: Албанските специјалци поставија оклопно возило со митралез

Објавено во: Балкан 26 Септември, 2021

Припадниците на специјалната полициска единица на Косово денеска донесоа специјално оклопно возило на преминот Јариње, на кое беше поставен митралез, пишуваат српските медиуми.

Новинарот Младен Мијатовиќ кој известуваше во живо за вестите на ТВ Пинк објави дека албанските специјални сили присутни на северот на Косово и Метохија биле вооружени до заби и дека специјално оклопно возило било паркирано во близина на административниот премин.

Претходно, два српски „орли“ патролираа над Јариње, направија два круга, а потоа заминаа.

Според неофицијални информации, откако „орлите“ прелетале, полицијата на лажната држава подигнала дрон кој над блокадата прелетал над областа.

Протестот на Србите од Косово и Метохија, незадоволни од одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички со српски ознаки и да распореди специјални полициски сили на административните премини Јариње и Брњак, трае веќе седум дена.

Неколку десетици камиони и неколку десетици возила на граѓани од северот на Косово и Метохија направија блокада, долга околу три километри, но тами има и дваесетина оклопни возила на РОСУ и џипови на косовската државна полиција.

Ситуацијата на премините, кои со денови беа блокирани од камиони и тешка механизација, во моментов е мирна, но тензична.

ИЗВОР И ФОТО: Kurir.rs

Можеби ќе ве интересира

Србија воведува ковид пропусници

Србија воведува ковид пропусници

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

(ВИДЕО) Најдени се мигранти под автобус кој сообраќал на релација Сараево – Франкфурт

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

Во Романија на секои 5 минути по едно лице умира од коронавирусот

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

За недела дена од коронавирусот починале браќа близнаци во Србија, а потоа и нивната мајка

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Се плашел да го приклучат на респиратор, избегал од болница, и починал дома

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Нема подобрување, во Србија има скоро 8.000 заразени

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

Албанија за неколку месеци ќе лансира сателити во орбитата

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ГОЛЕМА ТАГА ВО КРУШЕВАЦ-16-ГОДИШЕН СРЕДНОШКОЛЕЦ ПОЧИНА ОД КОВИД: Бил во изолација поради татко му кој бил позитивен на вирусот

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка