25 Септември, 2022
0.0339

НОВА ОПАСНА ВАРИЈАНТА НА КОРОНАТА - Откриена е во Русија, можно е да е отпорна на вакцините

Објавено во: Свет 18 Јуни, 2021

Добивај вести на Viber

Руската Федерална агенција за биомедицина (ФМБА) соопшти дека открила нова варијанта на коронавирусот, која е способна да ја намали ефикасноста на лекувањето и превентивните лекови, вклучувајќи ги и вакцините, соопшти денеска агенцијата.

„Руски научници од ФМБА открија нови варијанти на SARS-CoV-2 вирусот. Мутациите се откриени примарно во S-протеинот и во доменот на врзување за човечките рецептори. Може да ги промени биолошките својства на вирусот и клиничките знаци на инфекцијата, а може да ја намали и ефикасноста на лекувањето и постојните вакцини, кои се тестирани на претходните видови на Ковид-19“, наведува ФМБА.

Не е соопштено како ќе се нарекува новооткриената варијанта на коронавирусот, која е забележена и изолирана во делови од Сибир, според руските научници.

Во Русија во изминатите 24 часа се регистрирани 17.262 нови случаи на Ковид-19. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, вчера изјави дека се сомнева оти наглиот скок на бројот на новозаразени во градот се должи на циркулацијата на нова мутација на вирусот.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ СЕ „ПУКА“ НА МЕСТОТО НА ПУТИН - ОСУМ КАНДИДАТИ: Меѓу нив политичари, генерал, банкар и затвореник

КОЈ СЕ „ПУКА“ НА МЕСТОТО НА ПУТИН - ОСУМ КАНДИДАТИ: Меѓу нив политичари, генерал, банкар и затвореник

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

САКААТ ДА ЈА УНИШТАТ НАШАТА ЗЕМЈА, ОПСЕГОТ НА РУСОФОБИЈАТА ИМА ГРОТЕСКНИ РАЗМЕРИ - Лавров во ОН жестоко ги нападна САД и Западот

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

ОВА Е ВЕЧНОТО ПОЧИВАЛИШТЕ НА ЕЛИЗАБЕТА ВТОРА - кралското семејство објави фотографија

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

(ВИДЕО) Украинците објавија снимка од рушење на руски хеликоптер Ka-52 со стингер

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПРЕДВИДУВААТ КРАЈ НА СВЕТОТ - студија на Оксфорд за вештачката интелигенција ја замрзнува крвта во вените

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ПИЈАНИ, БЕСНИ И СТАРИ: ОПШТ ХАОС ЗА ВРЕМЕ НА МОБИЛИЗАЦИЈАТА ВО РУСИЈА - социјалните мрежи вријат од снимки

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ТЕШКО ТОЈ ШТО НЕМА ДА СЕ МОБИЛИЗИРА: Путин ќе ги казнува со казни и до 10 години затвор

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

ЗЕМЈАТА ГОРИ: папата Франциск го повика светот да ги отфрли фосилните горива

КИДНАПИРАНИ, ТЕПАНИ И ПОНИЖЕНИ:Исповед на робинка од харемот на Гадафи

КИДНАПИРАНИ, ТЕПАНИ И ПОНИЖЕНИ:Исповед на робинка од харемот на Гадафи