22 Ноември, 2019
0.0232

НОВА ТРГОВСКА ОФАНЗИВА НА ТРАМП: Воведени царини на производи, ЕУ ќе возврати

Објавено во: Економија 18 Октомври, 2019

Француските вина и шкотското виски се дел од асортиманот производи на кои САД им воведоа дополнителни царини.

Како што информираа од Соединетите држави дополнителни тарифи од 7,5 милијарди американски долари се воведени за цела низа на производи.

Ова е нова трговска офанзива на претседателот Доналд Трамп и покрај европските закани за вовратни мерки.

Царините стапија на сила една минута по полноќ и, меѓу другото, се однесува на авионите „Ербас“, француските вина и шкотско виски.

Пред четири дена американската влада доби зелено светло од Светската трговска организација за воведување тарифи како одговор на субвенциите на ЕУ за Ербас.

САД веќе се во трговска војна со Кина, што претставува голем ризик за стабилноста на глобалната економија.

Во средата, Трамп повторно ги нападна европските земји и ги обвини за неправилно однесување и „огромни бариери“ против увозот на САД.

Сепак, тој не ја отфрли можноста за решение и со тоа го заврши спорот.

Францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер, кој е во Вашингтон на годишниот состанок на Меѓународниот монетарен фонд, ја предупреди американската влада дека царинската одлука ќе има „негативни економски и политички последици“. „ЕУ е подготвена да возврати“, рече Ле Мер.

За денеска е предвидена средба меѓу Ле Мер и трговскиот претставник на САД Роберт Леитизер.

Можеби ќе ве интересира

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

ИМА ЛИ ПРОПУСТИ КАЈ НЕКОЈА КОМПАНИЈА: Ќе се контролира како се чуваат државните нафтени резерви

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Извршители ја тероризираат пензионерката Надица: Казнета сум што не сакам да користам нешто уште од 2007

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

Џиновите од малата Виница лани направија приход од 124 милиони евра

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

ДА СЕ РАБОТИ ПОМАЛКУ ОД 8 ЧАСА ДНЕВНО - Синдикатот бара европски услови, фирмите скептични

Кој заработува од сириската нафта?

Кој заработува од сириската нафта?

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

ТЕСТ ЗА НАРКОТИЦИ, ПА ВЛЕЗ ВО АВТОБУС: Во Словачка работат 20.000 Срби, ова се условите

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УЈП: Проверете си ги трансакциските сметки, следува исплатата на „Мој ДДВ“

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

УТРИНСКИ ФОКУС: Кавадарци има седуммина величествени, кои се тие?

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари

ЗА ХРАНА, СОКОВИ И ЧОКОЛАДИ - кои се „иноватори“ зеле државни пари