27 Мај, 2022
0.0216

НОВАК ГО ИЗБРКАА, А НА ЗАРАЗЕН МЛАД АМЕРИКАНЕЦ МУ ДАДОА ХОТЕЛСКА СОБА И РЕКЕТ - потег на Аустралиан опен кој многумина ќе разбесни

Објавено во: Свет 19 Јануари, 2022

За разлика од Новак Ѓоковиќ, овој млад човек немаше никакви проблеми со австралиските власти, без разлика што пристигна позитивен на корона во земјата и десет дена подоцна настапи на турнирот.

Новак Ѓоковиќ претрпе скандалозен третман во Австралија, поради што му издадоа виза, му дадоа лекарско ослободување, а потоа го понижуваа 11 дена, го затвораа, му судеа и на крајот го депортираа.

Иако имаше и други играчи кои добија лекарско ослободување и немаа проблем до доаѓањето на Новак, Ѓоковиќ беше единствениот прогласен за „закана за јавното добро“ и како таков по итна постапка беше избркан од државата. И за тоа време имаше играчи кои играа иако беа позитивни, како што имаше играчи кои дојдоа позитивни во земјата.

Еден од нив е Себастијан Корда (21), Американец и син на поранешниот чешки играч Петар Корда, кој во Австралија дојде во исто време со Новак (6 јануари), па со позитивен тест се повлече од турнирот во Аделаида и остана изолирани во соба. Од неа напиша дека „нема симптоми и дека добил два негативни теста откако бил позитивен“. Тој тренираше во хотелот удирајќи ја топката во ѕид, додека Новак во тие денови беше во притвор за имигранти, без право да отвори прозорец повеќе од пет сантиметри, пренесува „Мондо“.

Корда во понеделникот играше на Австралија опен, победувајќи во јуниорска конкуренција и забележа изненадувачка победа со Камерун Нори (6:3, 6:0, 6:4), првиот играч во Топ 30 кој загуби на првиот Грен слем на оваа година.години.

„Ги почитувам сите локални протоколи за Ковид и тренирам во просторијата, но морам да работам на контрола на топката. Благодарам на Австралиската тениска федерација за опремата“, напиша тој.

За тоа време таа федерација го остави на цедило најдобриот играч на светот, му испрати лекарско ослободување со кое не можеше да ја помине ниту граничната полиција и беше една од главните причини за кошмарните проблеми на деветкратниот Австралија опен. 

Извор: Блиц.рс

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

Во Донбас се водат најжестоките борби во Европа од Втората светска војна: Зошто оваа победа му е толку важна на Путин?

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

„Не знаевме дека одиме во војна“: Рускиот војник кој го заробиле Украинците раскажува ...

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Лукашенко: Се формираше нов фронт и ние тоа не можеме да го занемариме

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Руски војници на суд признаа дека од Белгород гаѓале цели во Харков

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Украина тврди дека во војната загинале 29.600 руски војници

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Шолц вели дека Путин не може да ја скрши одбраната на Украина

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

Русите го заземаат Луганск, илјадници цивили се во опасност да бидат заробени

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

(ВИДЕО) Се појави снимка од силниот земјотрес во Перу

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата

Има места за криење и постојат сомнежи дека дел од борците од Азов останале во челичарницата