19 Јануари, 2021
0.0175

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Објавено во: Економија 01 Декември, 2020

Visa Inc. работи на стартување на крипто-валути BlockFi за да понуди кредитна картичка која ги наградува купувањата со биткоин наместо со летови или готовина, објави Блумберг

Корисниците на кредитната картичка, биткоин награди ќе добијат за 1,5 отсто од своите купувања назад и тоа во највредното дигитално средство во светот и паушал 250 долари во крипто-средството ако потрошат повеќе од 3.000 долари во првите три месеци, велат од BlockFi во изјава. Картичката, која доаѓа со годишен надоместок од 200 американски долари, ќе ја издава Evolve Bank & Trust. 

Виза на почетокот на оваа година го прифати биткоинот, и гигантот со кредитни картички се приклучи на стартапот Фолд за да понуди дебитна картичка што нуди награди деноминирани во криптовалутата. Пристапот на Visa кон крипто се развива. Само пред две години беше во „јавна војна“ со размената Coinbase Inc. за прашања поврзани со набавки направени со користење на нејзините картички. Потоа, во февруари, Coinbase и Visa ја објавија картичката Coinbase, која им овозможува на корисниците да трошат биткоин  користејќи ја дебитната картичка Visa.

Можеби ќе ве интересира

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ШАХПАСКА ЗА ЗАКОНИТЕ ЗА ПЕНЗИОНИРАЊЕ: Не за жени со 62, туку за сите е 64 години

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

ИМА ШАНСИ ЛОКАЛИТЕ И РЕСТОРАНИТЕ ДА РАБОТАТ ДО 23 ЧАСОТ - конечниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

Горивата поскапуваат од денар до денар и половина - еве ја новата одлука на регулаторите

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

СДСМ најавува 23 милијарди денари за капитални инвестиции во 2021

Владата ја купува зградата на АД ЕСМ, веќе му даде милион евра

Владата ја купува зградата на АД ЕСМ, веќе му даде милион евра

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

Цените на становите во вис и покрај кризата: Достигнат ценовниот бум од 2010 година

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ДОАЃА ВРЕМЕТО НА ЗДРАВАТА ХРАНА - како мала фирма за барови ги освои домашните потрошувачи

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

ИНТЕРВЈУ ХАЏИДИНЕВ: Никогаш досега не сме билe постабилни и со поголем потенцијал

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември

РАБОТЕЛЕ ЗА ПЛАТА ОД 2 ДЕНАРИ: Чевларска компанија од Штип толку плата им исплатила на работниците за септември