15 Јули, 2020
0.0246

ЦЕНИТЕ ПАДНАА: Возачи ќе точите горива поевтино

Објавено во: Економија 23 Јули, 2019

Регулаторната комисија за енергетика одлучи да ја намали цената на бензините за еден денар, а дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство да поевтинат за половина денар.

Новата цена на горивата важи од синоќа по полноќ.

Доколку точите ЕУРОСУПЕР БС-95 денес и во текот на целата оваа недела ќе го платите по цена од 69,5 денари за литар, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 71,50 денари за еден литар. Согласно намалувањата, дизелот од полноќ ќе го точите по 61,5 денари за литар, додека новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство изнесува 51 денари за литар.

Исто така, според Регулаторна се намалува и малопродажната цена на мазутот, со што тој ќе се продава по цена од 34,167 денари за килограм.

Инаку, минатата недела цената на горивата се зголемија за 1,5 денари и еден денар.


Можеби ќе ве интересира

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕКУВАА „БЛЕСКАВА ЅВЕЗДА“: Сега е во најдлабока рецесија откако стекна независност од Малезија

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ССМ: 15 јули е неработен ден за сите работници

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ГАСОТ ВО ВТОР ПЛАН: Русите прават пари од златото

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ: Aко купите стан, добивате и државјанство

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

Поради пандемијата доларот трета седмица по ред паѓа

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

ОД УТРЕ НА ПЛАЖА НА ДРЖАВЕН ТРОШОК: Ваучерите во функција

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Интервју Лазаров: Пропуштивме многу, економските односи со Бугарија треба да се приоритет

Од денеска повторно поскапени горива

Од денеска повторно поскапени горива

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати

СО МАСКА И НА ПЛАЖА И САМО 15 ГОСТИ НА 100 МЕТРИ КВАДРАТНИ - угостителите се жалат, нема да се исплати