26 Мај, 2020
0.0471

Нови деведесетина мигранти пристигнале на островот Самос во Грција

Објавено во: Балкан 14 Април, 2019

Една жена била пронајдена мртва, односно удавена на грчкиот остров Самос во Егејското Море, каде што пристигнале 51 мигрант, а група од 41 мигрант биле спасени, објави грчката крајбрежна стража.

Според мигрантите, една жена, која е пронајдена мртва, паднала во водата пред групата од 51 лице да успее да избега на карпестиот брег во близина на пристаништето Карловаси во Самос, објави крајбрежната стража.

Грчката патрола спасила втора група од 41 лице на брод кој имал тешкотии во морето во Самос и безбедно ги пренесле во пристаништето.

Самос е еден од петте грчки острови во Егејското Море, каде што голем број на мигранти и бегалци секојдневно пристигнуваат од Турција, во обид да стигнат до побогатите делови на Европа.

Приливот на мигранти значително се зголеми од почетокот на јануари.

Кампот во Самос е најнаселен, со 3.700 жители, според официјалните податоци.

Грчкиот министер за мигранти, Димитрис Вицас, неодамна објави дека во Самос ќе биде отворен нов камп за решавање на проблемот со пренаселеноста.


Можеби ќе ве интересира

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Црна Гора од 1 јуни ги отвора границите, но не за Македонија затоа што има голем процент на заболени од Ковид-19

Угостителството започна со работа во Грција

Угостителството започна со работа во Грција

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ПЛАНИРАВТЕ ДА ОДИТЕ ВО ГРЦИЈА СО АВТОМОБИЛ? - еве што не сте знаеле, а треба

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат