28 Мај, 2020
0.0282

НОВИ ПЕРЈАНИЦИ И СТАРИ ЛИКОВИ - кои се сигурните партиски играчи на листите

Објавено во: Македонија 21 Февруари, 2020

Далеку од очите на јавноста партиите го кројат пратеничките листи. 

Во таборот на опозицијата има и стари и нови ликови. 

Дефинитивно новина е појавата на сега разрешената министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, за која се зборува дека би можела да биде носител во Втората изборна единица. 

Таа деновиве е исклучително активна на терен на средбите со граѓаните, и има нагласено патриотски настап, што значи дека партијата повторно ќе игра на оваа идеја водилка во својата кампања. 

Единицата е засега најблиска до професорката и поранешен претседателски кандидат на оваа партија, Гордана Сиљановска, но некои извори не исклучуваат на ова место да дојде и Мизрахи. Додека, пак, за двојката, силно бил заинтересиран потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за транспорт, Владо Мисајлоски.

Како предводник на тројката наводно би истрчал Игор Јанушев, генералниот секретар на партијата. 

За Четвртата изборна единица, пак, најголеми шанси му се даваат на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и една од „перјаниците“ на партијата, Александар Николовски, со што тој практично би му се спротивставил на лидерот на СДСМ и поранешен премиер Зоран Заев. 

За петката и шестката уште не биле искристализирани ликови. Упатени кругови велат дека на листите, и тоа во погорните места, сигурно ќе се најде пратеникот Антонијо Милошоски. Сознанијата велат дека на списокот ќе се појави, но не како носител, и пратеникот Влатко Ѓорчев, а помалку изгледите биле на страната на Илија Димовски.

Во СДСМ засега партиските кулоари за единицата предност и даваат на Мила Царовска, поранешна министерка за труд а сега вицепремиерка за економски прашања. 

Двојката е веќе резервирана за Оливер Спасовски, технички премиер и силна партиска фигура во СДСМ.

Во Третата изборна единица како носител треба да истрча Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата, и еден од најсилните работници на терен, како што го опишуваат партиски извори.

Четворката е определена за Зоран Заев, лидер на партијата и поранешен премиер, кој претендира повторно да седне во премиерското столче, доколку неговата партија ја добие довербата од граѓаните и успее да формира Влада. 

За шестката се зборува дека носител ќе биде од редовите на Албанците, но треба да се прецизира дали и со каква предизборна коалиција би се одело. 

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

ЖЕЛЕЗНИЧКА НЕСРЕЌА: Воз кој сообраќал од Битола кон Скопје удрил во возило

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

СТРАЗБУР ПРЕСУДИ: Да се регистрира здружение на Македонците во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaфулињата почнаа со работа, а короната однесе жртва и меѓу здравствените работници

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

Кога Македонија ќе ги отвори границите?

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

ЗНМ најостро ги осудува заканите кон новинарската екипа на ТВ Клан

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

Пауновски: Келнер ќе може да ви побара лична карта на маса

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ДАЛИ Е ИЗБРЗАНО ПЕНЗИОНЕРИТЕ ОД УТРЕ ДА СЕ ВРАТАТ НА БЕСПЛАТНИОТ ПРЕВОЗ - од ЈСП велат, треба да се свесни за опасноста

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ЌЕ СТАНЕМЕ ЛИ „РЕДОВНИ“ ОД ПРВИ ЈУНИ ИЛИ ЌЕ ПРОДОЛЖИ ВОНРЕДНАТА СОСТОЈБА - шефот на државата ќе одлучи во сабота

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво

ФОТОГАЛЕРИЈА: Скопјани навалија на кафе и пиво