17 Јули, 2018
0.3838
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

Нови протести против Законот за јазици - Кој ќе ја смири топката?

Објавено во: Македонија 20 Март, 2018

Нови протести против веќе изгласаниот Закон за употреба на јазиците се најавуваат на социјалните мрежи, како во главниот град, така уште поизразено и низ повеќе градови низ Македонија. Начинот на кој беше изгласан законот очигледно внесе немир кај македонските граѓани кои засега својот без претежно го изразуваат на спонтаните протести за кои ВМРО-ДПМНЕ официјално тврди дека не ги организира. 

Исто така најголемата македонска опозициска партија тврди дека не стои ниту зад протестите на граѓани пред домовите на пратениците од владејачкото мнозинство, ниту пак се согласува со пораките кои таму се пренесуваат, како и тоа дека се против било какви навреди и провокации. 

Сепак, членовите на СДСМ не ги прифаќаат ваквите објаснувања и поради недоличните протести пред нивните домови најавија поднесување на кривични пријави против демонстрантите кои ги навредуваат со изјави дека се предавници. Според владејачката партија на овие протести има постојано истакнати членови на ВМРО-ДПМНЕ, локални фунционери и партиски војници, па затоа нема да молчат пред заканите. 

Владата се обидува да започне нов политички циклус со тоа што Законот за употреба на јазиците ќе биде вчерашна вест за да се посвети на реформите, евроинтеграциите, сплотеност за решавање на спорот за името и внимание на економската програма. 

Секако, и опозицијата треба да најде начин како да делува без да им наштети на државните интереси баш во овие клучни и критични моменти, да најде начин да ги ублажи незадоволствата кај своите членови кои може да излезат од контрола и да предизвикаат насилство, да упати посилни апели за спречување на говорот на омраза што создава раздор и нови улични судир со Албанците, како и да понуди смиреност и јасен тон на критика кон власта, но не по цена на злоупотреба на актуелната ситуација со враќање на познатата реторика за поделби на предавници и патриоти.

Х.С. 

Можеби ќе ве интересира

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА: Кавги за тоa кој сака да ја „кочи“ ДИК и референдумот

ВЖЕШТЕНА АТМОСФЕРА: Кавги за тоa кој сака да ја „кочи“ ДИК и референдумот

Усвоени измени на Изборниот законик - изборот на ДИК ќе биде деблокиран

Усвоени измени на Изборниот законик - изборот на ДИК ќе биде деблокиран

Стојанче Ангелов доби нова функција

Стојанче Ангелов доби нова функција

Струмичанец криел мигранти

Струмичанец криел мигранти

Ова е кривичното дело за кое ќе се гонат напаѓачите на Саздовски

Ова е кривичното дело за кое ќе се гонат напаѓачите на Саздовски

Владата ќе прави законски измени за да изгласа ДИК без опозицијата

Владата ќе прави законски измени за да изгласа ДИК без опозицијата

Хан до младите од Македонија: Не грешете како вашите врсници од Британија кои не излегоа на референдумот

Хан до младите од Македонија: Не грешете како вашите врсници од Британија кои не излегоа на референдумот

Конечно се јави Попоски, но каков му е ставот за ЕУ

Конечно се јави Попоски, но каков му е ставот за ЕУ

Словенија, Хрватска, Србија со загрижувачка стапка на самоубиства, Македонија меѓу оние со најмала

Словенија, Хрватска, Србија со загрижувачка стапка на самоубиства, Македонија меѓу оние со најмала