15 Ноември, 2019
0.0320

НОВИ САНКЦИИ ЗА КИМ: Што се не смее Северна Кореја?

Објавено во: Свет 12 Септември, 2017

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно ја усвоил резолуцијата за новите санкции за Северна Кореја поради нејзиниот шест и најсилен нуклеарен тест и тоа ублажена верзија на првичниот американски предлог за резолуција.

Резолуцијата не опфаќа замрзнување на имотот на севернкорејската влада и лидер Ким Џонг Ун како што бараа САД, пренесоа агенциите.

Со најновата резолуција се забранува Пјонгјанг во наредните 12 месеци да увезува сирова нафта, но и сте облици на течен гас, додека увозот на нафтени деривати се ограничува на два милиони барели годишно.

Со резолуцијата се забранува извоз на сите текситилни стоки, додека на сите земји им се забранува да издаваат нови работни дозволи за работници од Сверна Кореја, што се два клучни извори на цврста валута за Пјонгјанг.

Ова е деветтата резолуција која 15 членки на ОН едногласно ја усвоија поради нуклеарната програма на Северна Кореја од 2006 година. Вашингтон првичниот предлог на резолуцијата го ублажи како би добил поддршка од Кина и Русија.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КУЌИ ОД 40 КВАДРАТИ: Минлив тренд или се почесто ќе ги има во иднина?

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ ГО „УЛОВИЈА“: Човек плива во поплавената Венеција

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ВИДЕО) Руски студент уби колега, рани тројца, и се самоуби

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

(ФОТО) ЛУЃЕТО ГИ НАПУШТИЈА ДОМОВИТЕ: По земјотресот, можно е да има цунами

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

ГО ИМААТ ОНА ШТО НИЕ ГО НЕМАМЕ: Ова се градовите со најчист воздух

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) КРВАВ ДЕН ВО ИРАК: На насилните демонстрации има жртви

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

(ВИДЕО) ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?

Честичките од загаден воздух го оштетуваат мозокот?