28 Мај, 2020
0.0259

Нови вонредни летови од страна на WIZZ AIR за враќање на македонските граѓани дома

Објавено во: Мои пари 07 Април, 2020

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авиокомпанија во Централна и Источна Европа, вчера спроведе нови вонредни летови со кои превезе 138 македонски државјани од Лондон Лутон кои немаа можност да се вратат дома поради рестрикциите за патување предизвикани од пандемијата COVID-19. И новите летови повторно се резултат на блиската соработката помеѓу Wizz Air и Владата на Република Северна Македонија. Wizz Air повторно одговори со навремена и брза помош на патниците кои имаа потреба да се вратат дома кај своите сакани.

Првиот лет беше од Скопје до Лондон Лутон, слетувајќи на дестинацијата во 14:15 часот по локално време на 06 Април. Од таму со 138 патници на летот, авионот се врати во Скопје каде слета во 19:00 часот по локално време. Вклучувајќи го и овој лет „Wizz Air“ вкупно дома врати повеќе од 600 македонски граѓани од Хрватска, Малта и Германија. Сите летови беа организирани со  Airbus A320 авиони. Wizz Airе посветен да им помага на своите македонски и европски патници. Активностите на авиокомпанијата го претставуваат верувањето на компанијата, а тоа е дека заедничката соработката е единствениот начин да се надминат сите предизвици што ги предизвикува пандемијата COVID-19.

Paulina Gosk,Менаџер за корпоративни комуникации во Wizz Air, изјави:Одлично е чувството што можеме да им помогнеме на оние кои имаат потреба да се вратат кај своите фамилии во овој тежок период, како и што знаеме дека заедно можеме да се соочиме со оваа пандемија поефикасно. Wizz Air е посветен на своите патници, а така и ќе продолжи без разлика на околностите. Безбедноста на нашите патници и членови на екипажот отсекогаш била наш најголем приоритет и ние остануваме верни на овој принцип под какви било услови, особено во овој период.

Можеби ќе ве интересира

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Новата Mokka: Opel се фокусира на плочките со имињата на моделите

Генерали Инвестментс советува: Инвестирањето во акции од нафтената индустрија и воздухопловството само за добрите познавачи

Генерали Инвестментс советува: Инвестирањето во акции од нафтената индустрија и воздухопловството само за добрите познавачи

Стилски совети за впечатлив изглед

Стилски совети за впечатлив изглед

Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

Почнува официјалната продажба на The Frame и The Serif телевизорите во Македонија

„Нова“ организира онлајн хуманитарен базар за училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“

„Нова“ организира онлајн хуманитарен базар за училиштето за деца со посебни потреби „Иднина“

„Божиновски часовници и накит“ ги прогласи победниците на предизвикот „Херои 2020“.

„Божиновски часовници и накит“ ги прогласи победниците на предизвикот „Херои 2020“.

Халкбанк утре почнува со исплата на мајската пензија

Халкбанк утре почнува со исплата на мајската пензија

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

Изненадувачки практичен и секако Simply Clever: ENYAQ iV ја претставува иднината на ŠKODA

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации

„Аџибадем Систина“ воведува можност за онлајн консултации