24 Јануари, 2020
0.0241

Нови жртви и опасност од разгорување на војна

Објавено во: Свет 16 Август, 2019

При престрелки на индиската и пакистанската армија загинаа најмалку пет лица. 

Зголемените тензии во регионот се резултат на одлуката на индискиот премиер Нарендра Моди да го прекине автономниот статус на регионот Џаму и Кашмир на 5-ти август.

Двете земји контролираат дел од спорната територија, но тврдат дека во целост им припаѓа само на нив. Регионот е точка на судир меѓу две земји кои располагаат со нуклеарно оружје, а поради неодамнешните судири, многу експерти стравуваат дека е можен поголем воен конфликт меѓу двете соседни земји.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

(ВИДЕО) ЗАГИНАА 11 ЛУЃЕ: Шпански град е прекриен со морска пена

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

Термални монитори низ градот за заштита од коронавирусот - кинескиот град Вухан во изолација

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

НОВА ЗАКАНА: Луѓето во Австралија мора да внимаваат

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ОГРОМНИ БРАНОВИ: Осум жртви во поплавите во Шпанија

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ЕРУСАЛИМ: Макрон избрка израелски полицајци

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

(ФОТО+ВИДЕО) Вакво снежно невреме немало 50 години

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Принцот од Саудиска Арабија го хакирал телефонот на Џеф Безос

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

Корона вирусот ги „залула“ берзите: Акциите во скок по големиот пад

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“

ТРАМП СО НОВА ЗАКАНА ЗА ЕВРОПА: „Ако нема договор, ќе има царини на автомобилите“