21 Ноември, 2018
0.2486
    ALK 8101    -0.01%     BESK 9200    0%     CEVI 1001    0.1%     FERS 70000    0%     KMB 5101    -1.29%

Новиот закон за возила тропа на собраниска врата: Што ќе се менува и воведува ?

Објавено во: Економија 08 Ноември, 2018

Новите измени на Законот за возила веќе тропа на собраниската врата а министерството за економија во рамки на истите направи  дополнување на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за возила.

Она што е новитет е дека со цел да се намалат штетните состојки на издувните гасови од моторите на возилата се воведуваат субвенции за купување на возила на електричен погон или хибридни возила, за вградување на уреди за погон на ТНГ или друг вид на алтернативно гориво и за купување на ново возило со одјавување на старото возило согласно член 41 став (1).

Меѓудругото како што се образложува во законските измени со овој закон се воведува еколошка категоризација на возилата и во зависност од годината на производство и европските Еуро емисиони стандарди на нивните мотори се добива еколошка налепница во три бои (зелена, жолта и црвена) за секое возило кое е во сообраќај на патиштата, пренесе Академик.мк каде може да ги прочитате сите детали .

Можеби ќе ве интересира

ШТО ДА РАБОТАМ КОГА ПОРАСНАМ: Професија во Македонија која носи најмногу пари

ШТО ДА РАБОТАМ КОГА ПОРАСНАМ: Професија во Македонија која носи најмногу пари

Анѓушев во проверка на пругата која по 32 години ќе воспостави редовен железнички сообраќај

Анѓушев во проверка на пругата која по 32 години ќе воспостави редовен железнички сообраќај

ГАСИФИКАЦИЈА: По која цена ќе се снабдуваат домаќинствата?

ГАСИФИКАЦИЈА: По која цена ќе се снабдуваат домаќинствата?

Скендеровски: Да не беше Владата, никој немаше да ни даде кредит

Скендеровски: Да не беше Владата, никој немаше да ни даде кредит

Трајкоска: На „Раде Кончар“ му требаат професионални менаџери, доста е од директори што се водат од лични интереси

Трајкоска: На „Раде Кончар“ му требаат професионални менаџери, доста е од директори што се водат од лични интереси

Пензионерите чекаат, УЈП на потег за електронската регистрација

Пензионерите чекаат, УЈП на потег за електронската регистрација

Колку просечни плати заработува најплатениот министер?

Колку просечни плати заработува најплатениот министер?

Синдикатот се мобилизира по најавите на Манчевски

Синдикатот се мобилизира по најавите на Манчевски

БИТКОИНОТ ГО ДОПРЕ ДНОТО: Криптовалутата се топи

БИТКОИНОТ ГО ДОПРЕ ДНОТО: Криптовалутата се топи