20 Октомври, 2019
0.0168

НОВО ЧУДО: Што планира да гради Путин на Далечниот исток

Објавено во: Свет 12 Септември, 2018

Рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека Русија планира на Далечниот исток да изгради моќен центар за меѓународна соработка и економска интеграција.

Нашите напори имаат за цел создавање на моќен центар за меѓународна соработка и интеграции, бизнис и инвестициони активности, образование, наука и култура овде во динамично напредувачкиот Азископацифички регион“, рекол Путин на пленарната седница на Форумот.

Тој истакнал дека создавањето на таков центар треба да ја подобри благосостојбата на жителите на Далечниот регион „како луѓето целосно би можеле да се остварат“.

Развојот на Далечниот исток претставува моќен ресурс за постигнување на планираниот пробив во руската економија во целина, додал тој.

„Во тоа гледаме моќен ресурс за постигнување на стратешките цели кои ги поставивме, за продорен развој, јакнење на конкурентноста на земјата и подобрување на квалитетот на животот на граѓаните“, кажал Путин.(Foto: Getty images)

Можеби ќе ве интересира

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Макрон предупреди за оживување на Исламска држава

Падна договор за Брегзит

Падна договор за Брегзит