19 Февруари, 2019
0.2990
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Ново оружје „против“ рудниците: Откриена билка која впива метал

Објавено во: Свет 10 Февруари, 2019

Новите растителни видови, Rinorea niccolifera, може да акумулираат до 18.000 ppm метал во лисјата без да бидат отруени. Научниците сè уште немаат прецизно објаснување за тоа како е тоа можно. Тоа е 100 до 1000 пати повеќе ниво на концентрација на никел споредено со повеќето други растенија, објави National Geographic.

Овој нов вид беше пронајден на островот Лузан на Филипините, во областа позната по своите богати метали, и беше објавено во списанието PhytoKeys.

Способноста да се zadr\i толку голема количина на никел е многу ретка во светот на билките - засега се познати само 450 растенија кои ја имаат оваа способност за хиперконцентрација. Дури и во областите богати со никел, помалку од 1% од растенијата имаат способност за хиперконцентрација.

Ова растение е интересно не само во научната смисла, туку и практично. Може да се користи за еколошки цели со цел да се прочисти почвата контаминирана со метал. Исто така, оваа билка ќе ја најде својата употреба за комерцијални цели со цел да се доживее т.н. "зелено рударство", така што со нивна помош  од почвата ќе бидат извлечени несаканите метали.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен