23 Март, 2019
0.2596
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

НОВО ЖАРИШТЕ: Гори во Баварија

Објавено во: Свет 09 Август, 2018

Во градот Розенхајм во југоисточниот дел на германската покраина Баварија попладнево е прогласена вонредна состојба, поради пожарот што веќе неколку часа гори во блискиот шумски предел, објави ДПА. 

Во гаснењето на огнот се вклучени 135 пожарникари и 30 припадници на планинската спасувачка служба, на кои им помагаат четири хеликоптери.

Поради огнот властите ги затворија за движење туристичките патеки на блиската планина Шварценберг, што се наоѓа на германско-австриската граница.

Овие недели пожари имаше на границата на Шпанија и Португалија во Европа. 

На европско тло ова лето најголемите пожари беа во Грција. 

Можеби ќе ве интересира

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

ЖИТЕЛИТЕ СЕ ЕВАКУИРААT: Два силни циклони се движат кон Австралија

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

Дали Исламска држава е целосно поразена во Сирија?

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

ГРАТИС ПОСЕТА НА НАЈСРЕЌНАТА ЗЕМЈА НА СВЕТОТ: Еве што треба да направите

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Напаѓач избоде свештеник за време на миса

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

Скандал во Фејсбук, на удар милиони корисници: Еве на кој му се познати нашите лозинки

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

На Меј и помина барањето во ЕУ, ќе и оди ли тешко за Брегзитот дома

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

Брентон Тарант пред да го изврши нападот објавил документ

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

По циклонот Идаи илјадници луѓе чекаат помош на покривите

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси

Сакаше да запали автобус со деца за одмазда, момче ги спаси