25 Март, 2018
0.0547

Нудат годишна плата од 19.000 долари за работа на пуст остров

Објавено во: Стил 13 Ноември, 2017

Шкотската компанија за заштита на дивината нуди годишна плата од 19 000 американски долари за човек кој ќе ги набљудува птиците на осамен остров, пишува Daily Telegraph.

Во веста се наведува дека тоа е островот Ханда, најоддалечениот остров во Велика Британија. Тој е населена со над 200.000 морски птици.

Вработениот ќе мора да живее сам на островот од март до септември. Во текот на летото, Ханда е популарна туристичка дестинација и е посетена од преку 7 илјади туристи. На островот доаѓаат и четворица долгорочни волонтери, а 45 доаѓаат за да помогнат при пописот на птиците.

„Позицијата бара одлични организациски вештини, во комбинација со голема прилагодливост. Службеникот ќе треба да ја организира сопствената програма за работа и онаа на волонтерите“, забележуваат од компанијата.

Кандидатите треба да бидат во добра физичка форма. Секоја недела тие ќе треба да патуваат до најблиското село, за да ја перат својата облека, да користат банка, да купуваат и да го полнат шишето со гас. За да го стори тоа, новоназначениот ќе треба да има возачка дозвола и возило. Станот ќе биде обезбеден бесплатно.

Во најфреквентните летни денови островот е посетен од над 150 туристи кои доаѓаат за да се восхитуват на различни видови птици, меѓу кои еребици, поларна тројка, обична Гага, галеби и др.

Можеби ќе ве интересира

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ДРЖАВА НА РАБОТОХОЛИЧАРИ: Работат по 2.739 часа годишно

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ЕЛЕНА СТЕФАНОВСКА, ВОДИТЕЛ НА НАСТАНОТ „ДАМА-ДА“: На секоја жена треба да и е убаво во својата кожа

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

ВИКЕНД ИНТЕРМЕЦО: Како настанале македонските хитови?

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

(ВИДЕО) АВАНТУРИСТИ: На скии го поминале замрзнатото Бајкалско Езеро

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Перо Антиќ се почести со луксузен спортски автомобил

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

Сара Мејс ужива во бременоста: Диме секогаш ме разгалува

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

ИНТЕРВЈУ СО БРАЧНАТА ДВОЈКА ОД „ПАМПЕРС ОФ Д ФОЛ“: Кристијан сака да биде тапанар, а Јована му е најголем обожавател

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ВИДЕО) ОВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Разбуди ме кога ќе биде лето

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“

(ФОТО+ВИДЕО) ОВА ГИ МАМИ ТУРИСТИТЕ: Пролетта во оваа земја донесе „мoре од цвеќиња“