02 Декември, 2022
0.0296

НУКЛЕАРКАТА КРШКО СТОПИРАНА, еден месец ќе трае последниот ремонт - ќе чини 100 милиони евра

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

По 513 дена нуклеарната централа Кршко застана на цел месец. За време на ремонтот струја ќе обезбедуваат ТЕШ - Шоштање, хидроцентралите и по потреба и гасни.

Во нуклеарната централа Кршко (НЕК), која по 32-риот циклус на гориво и 513 дена континуирана работа беше исклучена ноќе и исклучена од мрежата, започнува 32-дневен ремонт.

Воедно, ова ќе биде последен ремонт во нејзиниот првично планиран век од 40 години, за што ќе потроши од 90 до 100 милиони евра. Планираат да го завршат на 2 ноември.

Како дел од редовниот ремонт, ќе бидат извршени повеќе од 4.000 интервенции, во три основни делници: првиот опфаќа замена на речиси половина од нуклеарното гориво и работи за одржување, вториот дел е замена и контрола, а вториот дел опфаќа замена и контрола, третиот вклучува инвестициски и модернизациски работи.

Покрај замената на 56 горивни елементи со свежи, централните ремонтни работи ќе опфатат и превентивно одржување на технолошката опрема, проверка на состојбата на технолошките конструкции и проверка на бариери при притисок во согласност со придружните програми, кои ја вклучуваат целата безбедносна опрема и неговите подсклопови.

Прекините на струја за време на ремонтот ќе ги покриваат словенечките хидроцентрали со зголемена работа и со сегашниот добар водостој на реките, а по потреба ќе се отпочнат и со гасните агрегати на термоелектраната Брестаница во рамките на групата Ген.

Следниот месец централна улога во домашното снабдување со електрична енергија ќе има термоелектраната Шоштањ која ќе работи со полн капацитет, а во готовност се и гасните блокови во Шоштањ и Трбовље. Термоелектраните на гас вообичаено ќе работат на мазут по сегашните високи цени на бензинот.

Во НЕК, кој обезбедува приближно една петтина од потребната електрична енергија во земјава, не се очекуваат проблеми во неговото снабдување при ремонтот. Врз основа на ремонтните работи планираат да го зголемат капацитетот на електраната за приближно 10 мегавати.

Инаку, со овој ремонт го завршуваат периодот од првите 40 години од работењето и преминуваат на продолжено работење за дополнителни 20 години.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ