26 Февруари, 2020
0.0300

Нула сиромаштво: Секој трет жител на овој град е милионер

Објавено во: Финансии 26 Мај, 2019

Втората најмала држава во светот , Монако, со 38 300 жители е најгусто населена земја во светот, но и дом на 12 261 милионери.

Таа бројка, како што пишува Бизнис инсајдер, за само пет години скокнала 12 проценти, па сега секој трет кој живее во Монако поседува милион долари.

Стапката на сиромаштија во државата е еднаква на нула, а БДП по глава на жител е 165.420 долари.

Всушност, Монако е една од само четирите земји во светот во која БДП по жител надминува 100 000 долари.

Прв на таа листа е Лихтенштајн со 166 021 долари (но тој има и 80 пати поголема површина од Монако), втор е Монако, а ги следат Луксембург и Бермудите.

Од вкупниот број на жители дури 75 посто од нив се дојденци, односно постојани жители кои се родени надвор од таа држава.

Монако е дом и на една од најскапите улици во светот, Авенија на Принцезата Грејс која името го добила по актерката Грејс Кели, некогашна принцеза на Монако.

Освен што е исклучително скап, Монако е и безбеден. Се работи за еден од најсигурните градови во светот. Има еден полицаец на секои сто жители, па целиот град е покриен со постојан видео-надзор.

Можеби ќе ве интересира

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

КОЈ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК ЛАПНА МЕСЕЧНА БРУТО ПЛАТА ОД 250 ИЛЈАДИ ЕВРА - УЈП пак не откри имиња

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

Ја фаќа ли корона вирус и Македонската берза?

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

(ВИДЕО) ПРОФИТАБИЛЕН БИЗНИС: Две земји во борба за „зеленото злато“

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

КОРОНА УДРИ ПО АВИОБИЗНИСОТ - компаниите ќе изгубат 28 милијарди евра

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

На Заев му недостигаат уште 50 евра од ветената просечна плата, но имаше и пократок мандат

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

Нашиот Фонд за иновации ќе се преслика во регионот

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

ГЕРМАНЦИТЕ ВРАБОТУВААТ: Бараат машиновозачи, диспечери, инженери

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

КОНКУРС ВО РЕГИОНОТ: Нудат куќи за помалку од евро

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари

СДСМ: Инвестирањето во човечкиот капитал придонесе просечната плата да се искачи над 26.000 денари