18 Април, 2021
0.0191

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Објавено во: Балкан 02 Март, 2021

Идејата за обединување на Косово и Албанија најверојатно ќе падне во вода. Уставот на Косово не дозволува обединување.

Лидерот на движењето Самоопределување Албин Курти денеска изјави дека обединувањето не го дозволува Уставот на Косово. За време на неговата посета на Љеш во Албанија, тој рече дека тоа е желба на сите Албанци, но дека за такво нешто ќе биде потребно време, објави Лајми. Тој вели дека Уставот на Косово е контрадикторен. 

„Еден член наведува дека Косово е независна држава, во друг дека е забрането да се обединува со друга држава. Во исто време, тоа е пречка за европската интеграција“, рече Курти.

Тој кажа дека е несомнено Албанија и Косово да мора да бидат координирани кон приближување, интеграција и унија. Екс премиерот Рамуш Харадинај ја спомена оаа идеја и се закани дека ако Косово за неколку години не напредува на патот кон ЕУ, тие ќе се обединат со Албанија. 

Тој рече дека Унијата Косово-Албанија ќе има посебни парламенти, но ќе биде со еден претседател и премиер. 

Но, од ЕК реагираа на оваа негова изјава дека таквите идеји не носат добро на регионот. 

Можеби ќе ве интересира

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Борисов си даде оставка и отиде да игра фудбал со внуците

Рама: Документот со промена на граници постои

Рама: Документот со промена на граници постои

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Пленковиќ го кажа својот став за нон пејперот на Јанша

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Нова мутација на коронавирусот откриена во соседството

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

Пахор е против промена на границите на Балканот, за нон пејперот вели дека не знае ништо

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

СЛОВЕНИЈА ЌЕ ГИ ВАКЦИНИРА МАТУРАНТИТЕ - за да можат мирно да ги подготват завршните испити, а ќе добијат АстраЗенека

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

Михаил Рот: Цртање нови граници на Балканот е опасен пат

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

КОЈА ШТИТИ НАЈБРЗО, А КОЈА НАЈДОЛГО - истражување во Србија за Фајзер, Спутник и Синофарм, еве што покажаа резултатите

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци

И во Албанија криминалци добивале лични карти со лажни податоци