21 Февруари, 2019
0.2463
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

Објавен документ на ЦИА поврзан со смртта на Тито

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2018

ЦИА на социјалните мрежи деновиве обелоденија документи кои од 1980 година ги чуваат во својот музеј.

Се работи за текст  со наслов „Музејски артефакт на неделата – најава на ФБИС (Foreign Broadcast Information Service- интерна информативна служба на ЦИА), со кој се открива смртта на претседателот на Југославија Јосип Броз Тито“. 

Работата е во тоа што над веста за смртта на Тито, како извор се наведува Радио Букурешт, од кој наводно ја земале веста на 4 мај 1980 година во 19 часот по локално време. Тоа е доказ дека грешат и најголемите затоа што оваа вест единствено можеле да ја преземат од Радио Белград, но некои од оперативците ги побркал двата главни града на двете соседни држави.


Но, американските тајни служби наводно биле уверени дека Тито не бил „вистинскиот“ Тито, а таа приказна им ја раскажал Марјан Џон Маркул во неговата канцеларија во Лос Анџелес.

Маркул тврдеше дека човекот кој тогаш се претставуваше како маршал Јосип Броз Тито всушност не е вистинскиот Тито. Тоа е руски агент кој го преземал идентитетот на Тито откако вистинскиот Јосип Броз исчезнал во Русија 1937 година, стои во белешката на ФБИ од почеток на мај 1955 година. Маријан Маркул е роден во Ливна 1909 година, а во САД се доселил 1936 година, додека државјанство добил откако две години служел во американската војска.

Можеби ќе ве интересира

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Се породи партнерката на српската премиерка, Србија не признава истополови бракови

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Симнат пратеничкиот имунитет на Барбарусис, кој повика Ципрас да биде уапсен поради Преспанскиот договор

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Семејството со години лажело дека контактира со Јасмина, додека нејзиното тело било во замрзнувач-два мотиви за свирепото убиство?

Маж се разнесе со бомба во Србија

Маж се разнесе со бомба во Србија

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

Хрватска шокирана од морбиден чин: Ја убила сестра си, па ја чувала во замрзнувач 20 години

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

(ВИДЕО) Масовен протест во Тирана, демонстранти ја кршат владината зграда

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Борисов во Србија издејствува град да носи и бугарско име

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

Словенечки пратеник поднесе оставка откако украде сендвич

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет

(ВИДЕО) Почнале од нула, а денес за нивното сирење слушнале и во Египет