23 Мај, 2019
0.0223

ОБСЕ со позитивна оценка за изборите: На што најдоа „замерка“ набљудувачите

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Меѓународните набљудувачи на ОБСЕ позитивно го оценија првиот изборен круг.

Она кое тие го посочија како забелешка е тоа што изборното законодавство треба да претрпи уште многу реформи.

Специјалната координаторка на ОБСЕ мисијата посочи дека изборите биле генерално добро организирани.

-Изборите покажаа дека може да се изнајде политички волја за одржување демократски избори потенцирала Серин Мобурн.

Шефот на делегацијата пак Мари-Кристин Дало искажала жалење поради малата излезеност додека пак шефот на ПС на ОБСЕ Рајн Холд Лопатка посочува дека е добро тоа што сите тројца кандидати се залагале за европска интеграција и расправале за суштински пробелми со дебати за нивните визии за иднината на државата.

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање