05 Јуни, 2020
0.0237

ОБВИНИ ЗА ПРОВОКАЦИЈА: Мицотакис е незадоволен од односот на Анкара и кипарските Турци

Објавено во: Балкан 10 Септември, 2019

Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар. 

Oва го тврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, според кого Турција е меѓународно изолирана. 

Тој ова го изјави по средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасијадес, објави АП.

Посетата на Анастасијадес се случува еден ден откако напорите за започнување разговори за повторно обединување наидоа на пречка кога турскиот шеф на дипломатијата, Мевлут Чавушоглу, изјави дека кипарските Грци мора да се согласат дека кипарските Турци ќе имаат паритет во владеењето на земјата пред да продолжат разговорите.

Додал дека ќе продолжи турската експлоатација на природен гас во водите во кои меѓународно признатата влада на Кипар има ексклузивни права. 

Грците на Кипар го одбиваат предлогот да работат на заедничко истражување со кипарските Турци. Главната причина за заладување на грчко-турските односни во текот на 20 век било кипарското прашање.

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

АВИОН СЛЕТА ВО АТИНА: Од 91 патник, 12 позитивни на коронавирусот

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

ЗЕМЈОТРЕС ВО РОМАНИЈА: Eпицентарот северно од Букурешт

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НОВИ ПРАВИЛА ВО ГРЦИЈА: Дистанца меѓу чадорите и ограничен број на капачи

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот

НЕМААТ НОВ СЛУЧАЈ 28 ДЕНА: Црна Гора го победи вирусот