16 Ноември, 2019
0.0273

ОБВИНИ ЗА ПРОВОКАЦИЈА: Мицотакис е незадоволен од односот на Анкара и кипарските Турци

Објавено во: Балкан 10 Септември, 2019

Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар. 

Oва го тврди грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, според кого Турција е меѓународно изолирана. 

Тој ова го изјави по средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасијадес, објави АП.

Посетата на Анастасијадес се случува еден ден откако напорите за започнување разговори за повторно обединување наидоа на пречка кога турскиот шеф на дипломатијата, Мевлут Чавушоглу, изјави дека кипарските Грци мора да се согласат дека кипарските Турци ќе имаат паритет во владеењето на земјата пред да продолжат разговорите.

Додал дека ќе продолжи турската експлоатација на природен гас во водите во кои меѓународно признатата влада на Кипар има ексклузивни права. 

Грците на Кипар го одбиваат предлогот да работат на заедничко истражување со кипарските Турци. Главната причина за заладување на грчко-турските односни во текот на 20 век било кипарското прашање.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ: Oд понеделник ќе бидам во полн работен погон

Вучиќ: Oд понеделник ќе бидам во полн работен погон

Вучиќ е во стабилна состојба

Вучиќ е во стабилна состојба

(ВИДЕО+ФОТО) Невреме во Хрватска, на сила е црвен метео аларм

(ВИДЕО+ФОТО) Невреме во Хрватска, на сила е црвен метео аларм

Српскиот претседател Вучиќ заврши во болница

Српскиот претседател Вучиќ заврши во болница

ГУВЕРНЕРКАТА ГО СЛУША ВУЧИЌ: Србија ги зголеми резервите со злато

ГУВЕРНЕРКАТА ГО СЛУША ВУЧИЌ: Србија ги зголеми резервите со злато

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

ХРВАТСКИ КЛИМАТОЛОГ ЈА ШОКИРАШЕ НАЦИЈАТА: Добро размислете ако купувате куќа покрај море

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Бојко Борисов: Ме плаши поделбата во Северна Македонија

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Вархели: Ние мора да го прифатиме Западен Балкан

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски

Притвор за македонскиот газда Шефкет Демировски