21 Септември, 2021
0.0335

ОЧЕКУВАЊАТА НА ЗФ СРБИЈА СТАНАА РЕАЛНОСТ - директорот се пофали со три години успешна приказна

Објавено во: Економија 27 Јули, 2021

Милан Ѓуриќ, извршен директор на ZF Србија вели дека станале реалност очекувањата од пред три години, кога оваа германска компанија влезе во таа држава. 

„Само пред три години, инспирирани од големата идеја на ZF Next Generation Mobility, го започнавме ова неверојатно патување на ZF Србија. Со технолошки напредна фабрика за производство и најсовремен инженерски центар за истражување и развој, ZF Србија е доказ дека одличните визии можат да станат реалност. Денес ја живееме оваа реалност и сме подготвени за нови проекти и нови предизвици“, пишува Ѓуриќ на својот Linkedin профил.

Додава дека се што направиле досега ги тера да веруваат дека можат и ќе сторат повеќе, и да го сторат тоа повторно со истиот успех.

„Го изградивме нашиот тим, ги избравме нашите партнери и соработуваме, поединци, бизниси и институции да работат со нас и да ни помогнат да ги постигнеме нашите цели. Со посветеност и решителност, разбирање и поддршка, сите работевме заедно за резултатите што сепак не оставија зачудени.

Ви благодарам на сите, кои сте дел од овој посебен проект и ова постојано растечко деловно работење. Сето ова не би било можно без секој поединец кој вложил и најмал напор и никогаш не помислил да се откаже. Ви благодарам!

Ние се посветуваме на нашите цели. Ние ги остваруваме нашите ветувања. Ние ги славиме нашите достигнувања. Ние го споделуваме нашиот успех“, напиша Ѓуриќ.

Како што е познато, германската компанија ZF отвори фабрика за производство на делови за автомобили, чамци и железници во индустриската зона во Панчево. Фабриката планираше уште на почетокот да вработи околу 300 лица, а до крајот на третата фаза повеќе од илјада лица. Северната индустриска зона во Панчево произведува електрични мотори, електрични машини и генератори за хибридни и електрични погони, како и прекинувачи за менувачи и микропрекинувачи.

„За помалку од една година, германската компанија за производство на делови за автомобили ЗФ успеа да изгради фабрика на површина од 25.000 квадратни метри, да вработи 300 работници, да продолжи да ги шири своите капацитети и да претвори мал шатор во голема зграда“, рече тогаш членот на одборот на ZF, Мајкл Ханкел.

Можеби ќе ве интересира

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Работа има, но фалат работници

Работа има, но фалат работници

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација