19 Февруари, 2019
0.2959
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Од 10 најзагадени градови во Европа, пет се на Балканот а три во Македонија

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

Со доаѓањето на зимата земјите од западен Балкан се гушат во смог , пишува агенцијата АП.

Како што се наведува, единствени што тријат раце се продавачите на пречистувачи на воздух.

Според Светската здравствена организација на списокот 10 најзагадени градови во Европа пет се на Балканот, а се работи за Тузла (БиХ), Пљевљи (Црна Гора) и Скопје, Тетово и Битола.

СЗО предупредува дека со тоа се нанесува голема штета на економијата и луѓето. 

Според истражувањето од 2014 се проценува дека во 2010 загадениот воздух бил причина за смртта на повеќе од 37 000 луѓе на западен Балкан, кој има 23 милиони жители. Тоа, во однос на бројот на жители, шест пати се повеќе отколку во Франција, но од таму не се преземени никакви мерки за сузбивање на амтмосферското загадување.

Како што се наведува проблемот на загадување на воздух ги мачи и жителите на главниот македонски град пренесува.

-Пречистувачи на воздухот се продаваат како да се делат слатки. Луѓето ги празнат паричниците барем дома да можат да дишат чист воздух-рекол продавач во Скопје, пренесуваат медиумите.

Се додава и дека учителката Весна Делевска тврди дека во Скопје состојбата е „неиздржлива“. Според нејзини зборови никогаш немало толку многу болни деца кои често кашлаат.

Македонскиот министер за здравство објавил дека за хронични болни ќе подели 43 000 маски.

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција