11 Август, 2020
0.0184

Од 1.септември повторно нема настава во училиштата?

Објавено во: Македонија 06 Јули, 2020

Министерството за образование денеска на својата веб-страница ја објави нацрт верзијата на Концептот за развивање систем за образование од далечина во основните и во средните училишта.

Во документот кој има 66 страници е наведено дека ова е иницирано поради актуелната сотојба со корона вирусот, поради која образовниот систем секаде во светот претрпе промени во начинот на реализација на наставата. 

-Концептот за развивањена системот за образование од далечина треба да обезбеди непречено одвивање на едукацијата на учениците во основните и во средните училишта од 1 септември 2020 година, преку прилагодување на процесот на новонастанатата ситуација и реалност, се наведува во документот што го објави МОН. 

Во следните 5 дена, најдоцна до 10 јули, сите заинтересирани можат да дадат придонес кон подготовка на што поквалитетна содржина на овој документ, преку достава на предлози и сугестии на електронската адреса: mitkoceslarov@bro.gov.mk.


Можеби ќе ве интересира

Берово сега има пет активни случаи на коронавирусот

Берово сега има пет активни случаи на коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: И денес нема договор за Влада, а во авион кој летал до Финска имало 24 позитивни

ФАКТОР НА ДЕНОТ: И денес нема договор за Влада, а во авион кој летал до Финска имало 24 позитивни

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда