21 Септември, 2023
0.0245

ОД 200 СЕГА СЕ САМО 12 СИМПТОМИ НА ДОЛГ КОВИД: Објавена е нова научна студија

Објавено во: Свет 31 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

По долги обиди да се открие точно што е долг ковид, нова студија ја скрати листата на симптоми поврзани со оваа состојба. Имено, порано повеќе од 200 симптоми се поврзуваа со т.н долг ковид, а сега се дефинирани 12 од најчестите и најдолготрајните.

Соработката на истражувачи од САД зеде податоци за пациенти од група од речиси 10.000 луѓе, од кои 8.646 претходно имале Ковид-19, а контролната група се состоела од 1.118 испитаници кои немале КОВИД.

Истражувачите го испитуваа секое лице и направија пондерирана листа на најчесто пријавени симптоми, оценувајќи колку тесно се поврзани со Ковид.

Резултатите ги истакнаа 12-те најпродуктивни симптоми поврзани со долгиот ковид. Ова се следните симптоми:

1. губење на мирис/вкус

2. слабост по напор

3. хронична кашлица

4. мозочна магла

5. жед

6. палпитации/забрзано чукање на срцето

7. болка во градите

8. замор

9. промени во сексуалната желба или способност

10. вртоглавица

11. гастроинтестинални симптоми

12. абнормални движења

Студијата има некои ограничувања, како и сите студии од овој тип. Податоците беа самопријавени од субјекти, што остава простор за неточност, но резултатите се чини дека се конзистентни со претходните вообичаени симптоми пријавени од долгорочни истражувачи на Ковид, пишува IFL Science. Студијата е објавена во списанието JAMA.

ФОТО: Unsplash/CDC

Можеби ќе ве интересира

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

NEURALINK НА ИЛОН МАСК БАРА ЛУЃЕ СО ПАРАЛИЗА: Ќе се тестираат мозочните импланти

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)

ЛАВРОВ ПРИСТИГНА ВО ЊУЈОРК: Прва посета од почетокот на конфликтот во Украина, ќе седне на иста маса со Зеленски (ВИДЕО)