20 Октомври, 2021
0.0964

ОД 41 ПОЧИНАТ ВЧЕРА, 17 БИЛЕ ОД ПОРАНО: Немале сите хронични заболувања

Објавено во: Македонија 19 Септември, 2021

Седумнаесет лица од вчерашната статистика не биле починати во последното деноноќие, изјавуваат од Министерството за здравство. Вчера беше соопштено дека во последните 24 часа пријавени се 41 починат од компликации од Ковид-19, а сега за Телма од Министерството изјавиле дека се само 24. Останатите сега само се евидентирале затоа што починале во приватни болници или дома, па пријавувањето одело преку матичните лекари. Инаку меѓу починатите имаше и млади лица. Осумнаесетгодишна е мајка на шестмесечно бебе, а починаа и луѓе кои имале 23 и 31 години.

Од Министерството велат дека од вкупно починати 41 пациенти само 11 биле без хронични заболувања, 29 од нив се со повеќе од две хронични заболувања а сите имале и кардиолошки болести.

Тврдат дека нема грешки во лекувањето.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски