24 Септември, 2020
0.0245

Од денеска Македонците со тестови во Црна Гора и Србија

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020


Резидентите од САД, Србија, Северна Македонија, Албанија, БИХ и Косово од синоќа на полноќ можат да влезат во Црна Гора со ПСР тест или ЕЛИСА серолошки , не постар од 72 часа, објави Националното координативно тело за инфективни болести на таа земја утрово..

Во период од 15 дена пред влегувањето во Црна Гора не смее да се престојува во ниту една од земјите од кои не е дозволен влез во Црна Гора. Обврската да се изврши тестот не се однесува на деца до пет години.

Од денеска за граѓаните на Македонија, Бугарија, Хрватска и Романија задолжителни се ПСР тестовите со коронавирусот за влез во Србија.

Тестот не треба да биде постар од 48 часа, а за деца до 12 годишна возраст не е потребен. Со оваа одлука нема да бидат опфатени професионалните возачи.


Можеби ќе ве интересира

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Халк Корнерот во ТЦ Лептокарија, обезбеден од страна на Халкбанк, е веќе на располагање на граѓаните

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

Атиџе се онесвести на настан, интервенираше Брза помош

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

СОНК: Ако наставниците немаат услови за работа, учебната година нема да почне на 1.октомври

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

Шекеринска: Потпишан договорот со САД за купување на 151 оклопно возило

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

(ВИДЕО) Долари и евра пред Бислимовски за поскапувањето на струјата

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

Каракачанов со нова провокација: Бугарија ќе каже „не“, Македонија не е искрена

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

АПАСИЕВ ЗНАЕ И ДА ПОФАЛИ - премиерот, рака на срце, вчера го ислушал во Собранието

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Избрани замениците министри, се финализираат директорите: Еве кои ги избра ДУИ

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението

Куртули од „шамарите во Центaр“ - Даниела Рангелова е ослободена од обвинението