06 Март, 2021
0.0196

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

Објавено во: Балкан 26 Јануари, 2021

Терминот за вакцинација граѓаните на Србија че го добијат само откако ќе се регистрираат на порталот за е-Влада или ќе се јават во контакт центарот.

Како што е наведено во соопштението од Владата до српските граѓани, нема потреба, ниту е во интерес на јавното здравство да се создаваат редици и толпи граѓани кои немаат закажано термин, бидејќи сите граѓани ќе ја примат вакцината во согласност со планот за приоритет.

Оваа одлука е донесена затоа што секој ден се зголемува бројот на граѓани кои не се пријавиле за вакцинација, а доаѓаат пред пунктови или здравствени установи за да се вакцинираат.

Од граѓаните се бара да ги почитуваат процедурите за аплицирање и самата вакцинација, бидејќи тоа е најдобриот начин секој да ја добие својата вакцина, според утврдените приоритети.

Затоа, Владата на Србија уште еднаш ги поканува сите граѓани да дојдат на вакцинација исклучиво во времето кога им е закажано.

„Изразувањето интерес за вакцинација, по што ќе добиете време и место за вакцинирање во блиска иднина, трае неколку минути и е многу едноставно“, велат во Владата на Србија.

Сите граѓани можат да го сторат тоа на сајтот кој го објави српската Влада - www.imunizacija.euprava.gov.rs.

Доколку лицето кое е заинтересирано за вакцинација нема компјутер, може да аплицира и по телефон, преку контакт центарот на телефонскиот број 0800 222 334, секој ден од 8 до 20 часот.

Владата ги потсетува сите граѓани на Србија дека, без оглед на фактот дека вакцината пристигна во нивната земја и дека во моментов се меѓу водечките земји во светот според бројот на вакцинирани граѓани на милион жители, епидемијата во никој случај не значи дека си заминала.

Извор. Б92

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

КАКО СЕ ПРОДАВА СТАРТАП ЗА 35 МИЛИОНИ ЕВРА - тројца млади Хрвати го имаат одговорот

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

НАДВОР ОД ПРОТОКОЛ: Вучиќ синоќа отиде сам да пречека уште 500.000 кинески вакцини

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Три грчки региони се во вонредна состојба поради земјотресите

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

Утре напладне почнува карантинот во Србија и ќе трае до понеделник

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

ПОСЛЕДНА ОПОМЕНА ПРЕД ЦЕЛОСНО ЗАТВОРАЊЕ: Војската е распоредена на улиците во Црна Гора

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

СКАНДАЛ: Очајни жени тужат салон за убавина - сакале да ги пополнат брчките, излегле со страшни изгореници

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа