05 Август, 2020
0.0202

Од денеска повторно поскапени горива

Објавено во: Економија 14 Јули, 2020

Цените на малопродажбата на горивата од полноќ се зголемени за половина до еден денар, по вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). 

За половина денар е повисока цената на бензионот Еуросупер 95 и екстра лесното масло за домаќинство, додека за еден денар е повисока цената на Еуросупер 98 и дизелот.

Според тоа, цената на Еуросупер 95 изнесува 63,5 денари од литар, на Еуросупер 98 е 61,5. Дизелот чини 53,5 денари, а црвената нафта за загревање е 53 денари.

Со одлуката на РКЕ за 0,605 денари за килограм е зголемена и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и истиот чини 26,585 денари за килограм.


Можеби ќе ве интересира

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување

АСО ПРЕДУПРЕДУВА: Бугарски друштва без дозволи нудат полиси за осигурување

Ваучерите за туризам ќе можат да се користат и преку туристичките агенции

Ваучерите за туризам ќе можат да се користат и преку туристичките агенции

BOOKING.com ќе отпушти дури 4000 вработени: Нема работа во туризмот

BOOKING.com ќе отпушти дури 4000 вработени: Нема работа во туризмот

СЕ ОГЛАСИЈА РЕГУЛАТОРИТЕ: Не е точно дека поскапата струја ќе ги зголеми цените на другите производи

СЕ ОГЛАСИЈА РЕГУЛАТОРИТЕ: Не е точно дека поскапата струја ќе ги зголеми цените на другите производи

Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

Генерали Инвестментс: Неопходен е избалансиран пристап кон инвестициите

Генерали Инвестментс: Неопходен е избалансиран пристап кон инвестициите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА: Позитивен финансиски резултат за првите 6 месеци и нето добивка од 52,42 милиони денари

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА: Позитивен финансиски резултат за првите 6 месеци и нето добивка од 52,42 милиони денари

Која е најбогата општина во источна Македонија?

Која е најбогата општина во источна Македонија?

ПОБАРУВАЧКАТА НА ИСТОРИСКИ НАЈВИСОКО НИВО: Цената на златото не била толку висока шест години

ПОБАРУВАЧКАТА НА ИСТОРИСКИ НАЈВИСОКО НИВО: Цената на златото не била толку висока шест години