22 Август, 2019
0.0280

Од денеска започнува со работа тандемот Заев - Пендаровски

Објавено во: Македонија 15 Мај, 2019

Премиерот Зоран Заев денеска им се враќа на своите работни обврски и му завршува четиридневниот одмор од 10 до 14 мај поради кој не присуствуваше на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Македонија, Стево Пендаровски.

Заев за прв пат нема да мора да работи во кохабитација со шефот на државата, бидејќи заедно со Пендаровски доаѓаат од иста политичка опција, додека позади претходниот претседател Ѓорѓе Иванов стоеше опозицијата.

Пендаровски најави дека го чека Заев во претседателската резиденција да го испијат првото кафе како претседател со премиер и најверојатно уште денес премиерот ќе се упати кон Вилата Водно да му честита непосредно за инаугурацијата, откако тоа досега го направи само преку видео-обраќање во неделата.

Засега не е позната денешната агенда на Заев, но беше најавено дека веднаш штом ќе се врати од одмор ќе се види со претседателот на ДУИ, Али Ахмети, како со коалиционен партнер со кој треба да разговара за евентуалната реконструкција и ротирање на позициите во Владата.

Заев денеска треба да се обрати и на свеченото отворање на Меѓународната енергетска конференција во Струга.

Можеби ќе ве интересира

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев побара пратениците веднаш да го донесат новиот Закон за јавно обвинителство

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев со еден од предложените кадри дава простор и на бошњачката заедница

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

Заев по ЦО на СДСМ порача: Верувам дека нема грешки кај високи функционери на СДСМ

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Жалбата е отфрлена, Јанева останува во затворот Шутка

Во Тетово запленета голема количина марихуана

Во Тетово запленета голема количина марихуана

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

ПОЖАРИ: Гори во Гостивар, во Дебар изгоре штала и добиток , во Кратово повредена жена

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

На Централниот одбор на СДСМ ќе се расправа и за „Рекет“

Голем пожар кај ветерниците во Богданци

Голем пожар кај ветерниците во Богданци