15 Април, 2021
0.0247

ОД ДЕНЕСКА ВАКЦИНАЦИЈА БЕЗ РЕГИСТРАЦИЈА - српските граѓани ќе можат да дојдат на „слободните пунктови“, а за нив ќе бидат достапни две вакцини

Објавено во: Балкан 07 Април, 2021

Денеска во Србија почнува нов вид вакцинација на граѓаните. Покрај апликацијата преку порталот за е-влада и контакт центарот, сите локални самоуправи започнуваат да организираат и бесплатни пунктови каде што граѓаните ќе можат да доаѓаат без регистрација и да се вакцинираат, рече директорот на Владината канцеларија за е-влада, Михаило Јовановиќ.

Михаило Јовановиќ за РТС рече дека вакцинацијата на контролните пунктови без известување ќе зависи од локалната самоуправа и ги повика да ги информираат граѓаните на вистински начин за тоа како ќе се спроведе.

Тој додаде дека овие контролни пунктови ќе бидат претежно во близина на здравствените домови, но и дека ќе има многу мобилни тимови.

Јовановиќ прецизираше дека на масовните пунктови за вакцинација граѓаните кои не се пријавени нема да може да се вакцинираат, со цел да не се создаваат гужви.

На пунктовите каде што граѓаните ќе доаѓаат без пријавување ќе бидат достапни вакцините на „Синофарм“ и „Астра-Зенека“, бидејќи тие се најлесни за аплицирање, па затоа најлесно ќе им биде на тимовите со нив да излезат на терен. 

Михаило Јовановиќ посочува дека на тој начин се поканети сите граѓани да се вакцинираат.

Како што истакна, ефектите од вакцинацијата можат да се видат и се мери на ниво на секоја локална самоуправа. На оние места каде што вакцинацијата помина подобро и каде што локалните самоуправи беа поактивни, тие видоа подобри резултати во борбата против короната, рече директорот на Канцеларијата за е-влада.

„Сега ја ставаме петтата брзина и имаме амбиција да извршиме уште 500.000 вакцинации до крајот на месецот“, рече Јовановиќ.

Тој смета дека е важно локалните самоуправи да бидат силно вклучени во акцијата за вакцинација.

Тој исто така вели дека мнозинството граѓани сепак сакаат каква било вакцина што е одобрена и дека тоа е вистинскиот избор.

"Вакцините не треба да се бираат. Важно е да вакцинираме што е можно поскоро", рече тој.

Говорејќи за вакцинацијата на странци во Србија, Јовановиќ рече дека досега 39.000 биле вакцинирани.

Извор: Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна