12 Декември, 2018
0.4162
    ALK 8271.79    1.51%     BESK 9000    0%     KJUBI 1550    0%     KMB 5062.11    2.62%     MPT 47000.07    1.2%     MTUR 4850    0%     OKTA 4350    2.35%     REPL 70040    3%     RMDEN16 97.3    0.31%     RMDEN17 96.5    0%     SBT 1850    2.66%     STB 1280    0.13%     STIL 122    0.83%     TEL 298.64    1.23%     TNB 14150    1.07%     TTK 1245.37    1%     UNI 2231    -2.96%

Од економското ривалство на две земји, Европа ќе го собере „ќарот“

Објавено во: Економија 21 Септември, 2018

Светот губи, но Европа трие раце од кризата која го тресе светот. 

Станува збор за тензиите на економски план меѓу Кина и САД. 

Новите американски царини за Кина претставуваат опасност за светската економија. 

Ова го вели експертот за берза, Габриел Фелбермајр. Освен сите ризици кои ги носи новата ескалација на трговскиот конфликт меѓу САД и Кина, за Фелбермајр, тоа е шанса за ЕУ, посебно за Германија. 

„Европа би можела да профитира, ако Кина охрабри концесија"- вели тој.

Конкуренцијата во германската индустрија во тој случај би била повеќе во употреба од американската.

„Додека спиралата на трговската криза меѓу Вашингтон и Пекинг расте, Европа е релативно безбедна" - изјави Фебермејр.

Производите од Европа дури и би можеле да го освојат пазарниот удел.

Претседателот на САД, Доналд Трамп во понеделникот објавил царини на 10 проценти на роба од Кина, во вредност од 200 милијарди долари, за идната година да можат да пораснат и на 25 проценти. Тој се заканувал со нова ескалација, на која Пекинг би требало реципрочно да одреагира. Токму така и постапиле кинеските власти во вторникот, без да одредат конкретни мерки.

Од друга страна, Џек Ма, основач и претседател на Алибаба, кинеска платформа за он-лајн трговија, соопшти дека поради актуелната трговска војна меѓу САД и Кина, неговата компанија повеќе не планира да создаде милион работни места во САД.

Производителите во Германија и во САД беа најголеми противници на зголемените тарифи.

Можеби ќе ве интересира

ОВА ВЕЌЕ НЕ Е ЧУДО: Инфлацијата е 1.300.000 проценти

ОВА ВЕЌЕ НЕ Е ЧУДО: Инфлацијата е 1.300.000 проценти

(ФОТО) Како ќе изгледа градот на Гугл во кој ќе се плаќаат најевтини сметки

(ФОТО) Како ќе изгледа градот на Гугл во кој ќе се плаќаат најевтини сметки

СЕ БИЛДА ДОЛГОТ: Кој е во моментот најголем должник на УЈП?

СЕ БИЛДА ДОЛГОТ: Кој е во моментот најголем должник на УЈП?

Зошто паркингот на Водно да поскапува во загадени денови?

Зошто паркингот на Водно да поскапува во загадени денови?

Кој ќе земе 13 милиони евра да ја контролира градбата на автопатот Кичево – Охрид?

Кој ќе земе 13 милиони евра да ја контролира градбата на автопатот Кичево – Охрид?

Апсурдна ситуација: Два месеци по ред се зголемува невработеноста кај најновата членка на ЕУ

Апсурдна ситуација: Два месеци по ред се зголемува невработеноста кај најновата членка на ЕУ

Се најде ли купувач на кумановската фабрика на Салептас

Се најде ли купувач на кумановската фабрика на Салептас

ЗАВРШУВА ТЕНДЕРОТ: Каква цена на струјата ќе донесе универзалниот снабдувач?

ЗАВРШУВА ТЕНДЕРОТ: Каква цена на струјата ќе донесе универзалниот снабдувач?

ВО СЛЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ: Горивата ќе се плаќаат по овие цени

ВО СЛЕДНИТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ: Горивата ќе се плаќаат по овие цени