20 Февруари, 2019
0.3659
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.28    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51499.79    0.24%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.2    0%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Од економското ривалство на две земји, Европа ќе го собере „ќарот“

Објавено во: Економија 21 Септември, 2018

Светот губи, но Европа трие раце од кризата која го тресе светот. 

Станува збор за тензиите на економски план меѓу Кина и САД. 

Новите американски царини за Кина претставуваат опасност за светската економија. 

Ова го вели експертот за берза, Габриел Фелбермајр. Освен сите ризици кои ги носи новата ескалација на трговскиот конфликт меѓу САД и Кина, за Фелбермајр, тоа е шанса за ЕУ, посебно за Германија. 

„Европа би можела да профитира, ако Кина охрабри концесија"- вели тој.

Конкуренцијата во германската индустрија во тој случај би била повеќе во употреба од американската.

„Додека спиралата на трговската криза меѓу Вашингтон и Пекинг расте, Европа е релативно безбедна" - изјави Фебермејр.

Производите од Европа дури и би можеле да го освојат пазарниот удел.

Претседателот на САД, Доналд Трамп во понеделникот објавил царини на 10 проценти на роба од Кина, во вредност од 200 милијарди долари, за идната година да можат да пораснат и на 25 проценти. Тој се заканувал со нова ескалација, на која Пекинг би требало реципрочно да одреагира. Токму така и постапиле кинеските власти во вторникот, без да одредат конкретни мерки.

Од друга страна, Џек Ма, основач и претседател на Алибаба, кинеска платформа за он-лајн трговија, соопшти дека поради актуелната трговска војна меѓу САД и Кина, неговата компанија повеќе не планира да создаде милион работни места во САД.

Производителите во Германија и во САД беа најголеми противници на зголемените тарифи.

Можеби ќе ве интересира

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци

Колку пари прави „Мајкрософт“ во Македонија ?

Колку пари прави „Мајкрософт“ во Македонија ?

Ризичните валути зајакнаа, што е со еврото?

Ризичните валути зајакнаа, што е со еврото?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија