15 Август, 2018
0.2669

Од грчката Влада задоволни и горди за она што го постигнале

Објавено во: Балкан 13 Јуни, 2018

Портпаролот на Владата на Грција и министер без ресор,  Димитрис Ѕанакопоулос во интервју за грчката телевизија ЕРТ вели дека станува збор за политичка победа бидејќи се решава прашање што ја измачуваше земјата, но и Балканот над 30 години. 

Тој  додава дека тие како Влада се задоволни и горди за она што го постигнале.

„Убеден сум дека со текот на времето и оние кои не се согласуваат или изразуваат спротивставеност, ќе сфатат дека станува збор за неопходен политички и дипломатски компромис, кој и покрај тоа што е компромис, целосно ги заштитува и ги гарантира интересите на нашата земја“- рече Ѕанакопулос. 

Рече  дека вчера е направен многу важен чекор за стабилизација на поширокиот регион на Балканот.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Ѕанакопулос во интервјуто се осврна на придобивките за Грција од постигнатиот договор, во однос на ерга омнес името, уставната ревизија и отстранувањето на иредентизмот.

Можеби ќе ве интересира

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе го бојкотираме Ајфон

ЕРДОГАН ИМ СЕ ЗАКАНУВА НА АМЕРИКАНЦИТЕ: Ќе го бојкотираме Ајфон

Русија ќе поддржи отцепување на Република Српска?

Русија ќе поддржи отцепување на Република Српска?

И ЕРДОГАН МУ ЗАДАВА УДАР НА ТРАМП: Што ќе бојкотира Турција од САД и како ќе се спасува лирата?

И ЕРДОГАН МУ ЗАДАВА УДАР НА ТРАМП: Што ќе бојкотира Турција од САД и како ќе се спасува лирата?

Заев: Градиме пријателство со Бугарија, не треба да заборавиме кој ни помага

Заев: Градиме пријателство со Бугарија, не треба да заборавиме кој ни помага

За Каракачанов македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век

За Каракачанов македонската нација е формирана во 30-тите години на минатиот век

РУСИТЕ СО ПОДДРШКА ЗА СРБИТЕ: Какво решение за Косово ќе прифатат?

РУСИТЕ СО ПОДДРШКА ЗА СРБИТЕ: Какво решение за Косово ќе прифатат?

НЕМАЛО ЛЕКАР ВО БРЗАТА ПОМОШ: Момче починало на улица

НЕМАЛО ЛЕКАР ВО БРЗАТА ПОМОШ: Момче починало на улица

ДАЛИ ТУРЦИЈА Е ПРЕД ЕКОНОМСКИ КОЛАПС: Што очекува Ердоган во однос на лирата

ДАЛИ ТУРЦИЈА Е ПРЕД ЕКОНОМСКИ КОЛАПС: Што очекува Ердоган во однос на лирата

ИТНИ МЕРКИ ЗА СПАС: Падот продолжува, што презема Турција за урнатата лира?

ИТНИ МЕРКИ ЗА СПАС: Падот продолжува, што презема Турција за урнатата лира?