15 Април, 2021
0.0310

Од истражниот затвор Шутка дадоа детали за инцидентот со Јанакиески и Ристовски

Објавено во: Македонија 21 Февруари, 2019

Надлежните дадоа детали за инцидентот во затворот Шутка. 

Од Управата на истражниот затвор Шутка информираа денеска како дошло до физичкиот напад на екс министрите Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, кои се во триесет дневен притвор по барање на обвинителството во рамките на истрагата за настаните во Собранието на 27 април, 2017 година. 

На инцидентот најпрвин претходела вербална расправија која била предизвикана од Спировски кон еден од затворениците со иницијали Л.К, која подоцна преминала во лесна физичка пресметка која била веднаш прекината од службите на затворот.

„Подоцна повторно за време на редовна прошетка дошло до друг вербален инцидент предизвикан од Јанакиески кон друг затвореник со иницијали Е.К, кој преминал во физичка пресметка која исто така била веднаш прекината од службите на затворот“,  информираат од Шутка. 

Прибрани се писмени изјави од очевидци и известен е надлежниот суд. После инцидентите за лицата Јанакиески и Ристовски се обезбедени прегледи. Ристовски не побарал дополнителна медицинска помош, а Јанакиески се пожалил на болки по што е упатен кон болницата 8 септември.

Од управата посочуваат дека најостро ги осудуваат таквите вербални и физички инциденти и порачуваат дека насилството нема да се толерира и истото најостро ќе се санкционира.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Ќе се прошири истрагата за „Двојник“

Ќе се прошири истрагата за „Двојник“