21 Октомври, 2021
0.0357

Од ММФ кажаа кога ќе паднат цените на енергијата

Објавено во: Економија 13 Октомври, 2021

Главниот економист на ММФ, Гита Гопинат вели дека цените на енергијата треба да паднат на почетокот на 2022 година. 

„Откако ќе завршат зимските месеци, ќе бидеме во подобра позиција. Очекуваме тие да се вратат надолу“, додаде Гопинат.

Тие треба да паднат до крајот на првиот квартал следната година и во вториот квартал.

Во светот веќе има недостиг на енергија.  Министерството за енергетика во Индија  објави дека е издадена наредба до најголемите производители на електрична енергија во земјата, државната компанија НТПЦ и корпорацијата Дамодарска долина (ДВЦ) да ја испорачаат целата електрична енергија што ја имаат на располагање поради потенцијален недостиг. Овој потег доаѓа откако премиерот на градот Делхи, Арвинд Кеџривал предупреди во саботата за потенцијална криза со електрична енергија во главниот град на Индија, поради недостиг на јаглен, што веќе предизвика ограничувања на електричната енергија во некои источни и северни земји во земјата.

Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата